Вероятно ще се наложи провеждане на експертизи във връзка с исканията за касиране на изборите, защото, ако не се стигне до първичните данни, няма как да се направят точните заключения. Това коментира в студиото на "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ конституционният съдия Янаки Стоилов, който е докладчик по делото.

През седмицата от "Има такъв народ" поискаха частично касиране на изборите от Конституционния съд, а партия "Величие", която не успя да получи парламентарно представителство - пълно касиране.

Стоилов отбеляза, че законовият срок за произнасяне на КС е два месеца.

Конституционният съдия обясни, че би трябвало да се проучат всички данни, за да се стигне до установяване на действителното положение. В такива производства КС в своята дейност се доближава до дейността на останалите съдилища - той става съд по фактите, в останалите случаи е главно съд по правото, за да се преценят определени съответствия, отбеляза той.

Това вероятно ще наложи провеждане на експертизи, защото ако не се стигне до първичните данни, няма как да се направят точните заключения, коментира Стоилов.

Като гледам лавинообразното постъпване на искания, трябва да кажа, че колкото повече се множат тези горе-долу еднотипни искания, толкова повече това затормозява процесът, защото целта трябва да бъде ясен резултат какво отразяват изборите като воля на българските граждани, посочи Стоилов.

Не се спира дейността на институциите заради това, че има открит спор пред КС, обясни конституционният съдия.

Какви ще са експертизите, ще бъде обсъдено идващата седмица, за да се пристъпи и към разглеждането на самите проблеми, които са поставени, добави той. Според него трябва да се повишава доверието към изборния процес.

По думите на конституционния съдия, той и колегите му не могат да установят дела на купения и корпоративния вот, а могат да установяват само редовността на подадените гласове спрямо обявените резултати.

"Съдът е орган, които разглежда спорове, които са му поставени. Той нито си поръчва спорове, нито пък да казва на някой, че не може да упражнява правото, за да отнесе даден въпрос. Парламентът така е доказвал многократно, че той може да заседава и без да работи. Априорно ние не можем да дадем отговор, така че не се спира дейността на институциите от това, че има открит спор пред Конституционния съд", обясни още Янаки Стоилов.