Главният прокурор Иван Гешев поиска от Пленума на Висшия съдебен съвет максимално публична процедура и обсъждане по същество на предложението за предсрочно прекратяване на мандата му. Това съобщиха от прокуратурата и уточниха, че Гешев е изпратил писмо до ВСС.

В писмото е посочено, че сигналът на министъра на правосъдието Надежда Йорданова показва дълбоко непознаване на Конституцията и законите в Република България.

Гешев отправя молба до членовете на съвета да разгледат и двете предложения за предсрочно прекратяване на мандата му - това от бившия служебен министър Янаки Стоилов и това от Йорданова, въпреки множеството недостатъци, юридическата несъстоятелност и политически аргументи, нарушаващи принципа за разделение на властите.

По този начин ще имам възможност, в рамките на открита процедура и при максимална публичност пред Вас и пред българското общество, да взема отношение по всяко едно от твърденията на министъра на правосъдието, предшествани от ежедневни, но задочни нападки в медиите, уронващи престижа на съдебната власт и нарушаващи основни европейски ценности като върховенството на закона и разделение на властите, пише Гешев.

Това е единственият законен начин, по който бих могъл да защитя от постоянните политически и медийни атаки от страна на изпълнителната власт не само своята чест и достойнство, но и тази на всеки прокурор, с което ще бъдат опровергани твърденията на министър Йорданова и изпълнителната власт, посочва главният прокурор.

На 2 март министърът на правосъдието Надежда Йорданова внесе във ВСС предложение за предсрочното освобождаване на главния прокурор. В него тя посочва девет нови обстоятелства, които сочат за "тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които накърняват престижа на съдебната власт" и обосновават извод, че са налице осъществени действия и допуснати бездействия от главния прокурор.

Изброените случаи са за полицейското насилие по време на протестите през лятото на 2020 г., искането за снемане на имунитета на евродепутата Елена Йончева, делото срещу Евгения и Николай Баневи, случаите "Осемте джуджета", "Жоси", "Гебрев", за системата за случайно разпределение на делата, подигравателно отношение към неправителствени организации, както и за утвърждаването от Гешев на указания "при образуване на досъдебни производства за умишлени престъпления по транспорта да се предприемат действия за изземване на превозното средство като веществено доказателство".

Надежда Йорданова свика за утре заседание на Висшия съдебен съвет, на което да се разгледа предложението ѝ.