До 5000 лв. глоба за чиновник, ако не съобщи за корупция
Промените в антикорупционния закон са предложени от Данаил Кирилов и Хамид Хамид
5 хил. лв. глоба заплашва всеки служител в държавна институция, служба за сигурност или за опазване на обществения ред и охрана у нас, който получи информация за корупция на висша публична личност и не я съобщи незабавно. Ако скатае важните сведения за първи път, санкцията му ще е по-малко - от 100 до 2000 лв., пише в. "24 часа".
Това гласят промени в Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество. Те бяха внесени в парламента в понеделник от шефа на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ и от заместника му Хамид Хамид от ДПС.
Това са вторите важни поправки в антикорупционния закон за последните 7 дни
Миналия понеделник Кирилов по спешност предложи прекратеното наказателно дело да не е пречка пред внасянето на иск в съда за отнемане да незаконното имущество. Поправката, която се наложи заради тълкувателно решение на ВКС, бе приета на първо четене в края на миналата седмица.
При обсъждането ѝ стана ясно, че се подготвят още промени в закона, който бе приет в края на януари тази година. С него се създаде Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), както е цялото име на "Антикорупция".
Друга съществена поправкая внесена в понеделникя е, че служителите на комисията "могат да призовават граждани в служебните си помещения за определените им правомощия".
В случай че призованите не се явят на определеното място и без уважителни причини, те ще бъдат конвоирани от служители на МВР.
В проекта се уточнява, че принудителното отвеждане "се извършва през деня, освен ако не търпи отлагане". Цялата процедура ще бъде изяснена в правилник.
Освен това неявяването се наказва с глоба. При първия път тя е от 100 до 2000 лв., а при втория - от 500 до 5000 лв. Преди повече от месец шефът на ВКС Лозан Панов отказа да се яви пред комисията във връзка с разминаване в неговата данъчна декларация.