Започва разследване за геноцид срещу перуанската президентка Болуарте
Прокуратурата ще разглежда и случаи на убийства при утежняващи обстоятелства и нанасяне на тежки рани, извършени по време на демонстрациите в страната миналия декември, при които загинаха десетки протестиращи
Прокуратурата в Перу съобщи вчера, че започва разследване за геноцид срещу президентката Дина Болуарте и редица висши служители заради потискането на антиправителствените демонстрации, по време на които от декември насам загинаха 40 души, предаде Франс прес.
Още по темата
- Най-малко 17 убити след сблъсъци със силите за сигурност в Перу (видео)
- Започна евакуацията на туристи, блокирани на Мачу Пикчу заради протестите в Перу
- На фона на протестите перуанската президентка призова Конгреса да изтегли изборите по-рано
- Извънредно положение в Перу, искат 18 месеца затвор за сваления от власт президент Кастильо
Държавната прокурорка Патрисия Бенавидес "реши да започне предварително разследване срещу президентката Дина Болуарте, председателя на министерския съвет Алберто Отарола, министъра на вътрешните работи Виктор Рохас и министъра на отбраната Хорхе Чавес", информира прокуратурата в "Туитър".
Ще се разследват случаи на "геноцид, убийства при утежняващи обстоятелства и нанасяне на тежки рани, извършени по време на демонстрациите през декември 2022 и януари 2023 г." в различни региони на страната.
Освен това ще бъдат разследвани действията на експремиера Педро Ангуло и на бившия вътрешен министър Сесар Сервантес като част от правителството на Дина Болуарте от 7 до 21 декември. По време на демонстрации през тези две седмици загинаха 22 души.
Най-малко 40 души се простиха с живота си и над 600 бяха ранени в Перу по време на демонстрациите, последвали свалянето и ареста на левия президент Педро Кастильо на 7 декември. Той бе обвинен в опит за държавен преврат заради намерението си да разпусне парламента, който се канеше да му отнеме пълномощията.
Демонстрантите настояват за оставката на Дина Болуарте, която стана приемничка на Кастильо, и за незабавното произвеждане на предсрочни избори.
Център на протестите е регионът Пуно, в който живеят индианци аймара и който е разположен на границата с Боливия, на брега на езерото Титикака.