Премиерът на Република Северна Македония (РСМ) Зоран Заев все още не е внесъл оставката си в парламента. След среща с него лидерите и представителите на партиите от управляващата коалиция обявиха, че ще искат той да оттегли оставката си, защото решението е прибързано, съобщава БНР.

24 часа минаха, но Зоран Заев все още не е официализирал своята оставка, обявена след местните избори. Снощи 3 часа коалиционните партньори на Заев и управляващия Социалдемократически съюз на Македония се опитваха да го убедят да оттегли решението си, защото е взето емоционално и прибързано.

Най-големи противници на оттеглянето на Зоран Заев бяха представителите на албанските партии Демократичен съюз за интеграция и БЕСА - вицепремиерът Артан Груби и Арианит Ходжа:

"Смятаме, че (оставката) е излишна, това бяха местни избори, а не парламентарни, смятаме, че само това правителство може да реши спора със съседна София".

"Изобщо не сме навлезли в темата за нов възможен мандат, той или нов състав на правителството наистина може с погрешна стъпка да създаде тотален хаос".

След срещата на коалиционните партньори Зоран Заев не даде изявление, а от пресслужбата на правителството в Скопие обявиха, че парламентарното мнозинство е стабилно и не са необходими предсрочни избори.

Управляващата коалиция има 62-ма депутати в парламента, а опозицията - 58.

Медии в РСМ съобщават, че Зоран Заев най-вероятно няма да бърза да внесе оставката си в парламента, за да довърши работата по евроинтеграцията и да мине Срещата на върха на Европейския съюз през декември, когато Република Северна Македония очаква да бъде вдигнато българското вето и да получи "зелена светлина" за начало на преговори за членство.

Светът за оставката на Заев

Европейската комисия отбеляза оставката на премиера Заев и призова РСМ да продължи процеса на реформи, каза Ана Писонеро - говорител на ЕК, в изявление пред скопския телевизионен канал "ТВ 24". "Отбелязваме изявлението на премиера Заев да подаде оставка. Важно е страната да продължи да прилага реформите, свързани с ЕС. Насърчаваме новите кметове и членове на общинските съвети да допринесат за напредъка на програмата за реформи на ЕС в интерес на всички граждани" каза Писонеро.

Оставката на Заев се гледа под лупа и от Вашингтон, съобщи "Фокус". Американското посолство в РСМ заяви пред "ТВ 24", че САЩ следят отблизо развитието и очакват по-нататъшно сътрудничество. "Съединените щати считат Северна Македония за доверен и ценен партньор в региона и очакват с нетърпение да продължат сътрудничеството с правителството на Северна Македония в области от общ интерес, като същевременно (страната) продължа напредъка, който постигна в евроатлантическата интеграция," съобщиха от посолството на САЩ в РСМ.

Събитията предизвикаха реакции в София и Атина. Бившият вицепремиер на България Красимир Каракачанов смята, че съседката ни навлиза в опасна турбуленция, че народът е гласувал "твърдоглаво и от инат", а Заев е пропуснал шанса да реши въпроса с България. "Разбира се, няма как да се каже, че изборите не създават проблем или триумфа на ВМРО-ДПМНЕ - тези, които говореха за нарушаване на споразуменията, обновяване на паметни плочи в РСМ, определяне на страната ни като фашистки окупатор и призоваване за пълна дипломатическа офанзива на ЕС срещу България," каза бившият вицепремиер Каракачанов.

Съобщения дойдоха и от Атина. Вестник Kathimerini в анализа си оцени, че оставката на Заев е послание и за Гърция. Изданието пише, че засилването на опозицията, което е против споразумението за името с Гърция, не вещае добро за двустранните отношения или регионалното развитие.

Германският вестник Frankfurter Allgemeine Zeitung също анализира създалата се ситуация- според тях поражението и оставката на Заев е поражение и на Европейския съюз. Те прогнозират, че Никола Димитров е кандидатът за технически министър-председател на новото правителство.