Зад стените на "Тауър": Лондон и Токио договориха военно партньорство за отбрана
Първото споразумение на Япония с европейска държава позволява на двете страни да провеждат общи военни учения.
Лидерите на Великобритания и Япония подписаха днес двустранно споразумение в областта на отбраната, което може да позволи всяка от държавите да разполага свои войски в другата, съобщи Асошиейтед прес.
Двете страни укрепват военни си връзки на фона на нарастващо безпокойство от повишаващата се военна настъпателност и намерения на Пекин към Тайван, смятан от Китай за отцепила се от него територия.
Споразумението за отбрана "затвърждава ангажимента ни към Индийско-тихоокеанския регион", заяви британското правителство. Очаква се документът да бъде подписан от японския министър-председател Фумио Кишида и британския премиер Риши Сунак по време на среща в обстановката на емблематично за Лондон място - крепостта с прочутата кула "Тауър".
По сделката се работи от години, тя беше обсъждана и при посещението на Кишида през май 2022 г. при предшественика на Сунак Борис Джонсън в Лондон. Споразумението за взаимен достъп - първото споразумение на Токио с европейска държава - позволява на двете страни да провеждат общи военни учения.
Британското правителство заяви, че това ще позволи на въоръжените сили на двете страни "да планират и провеждат по-големи и по-сложни военни учения".
Сделката отразява новия "индийско-тихоокеански уклон" във външната политика на Обединеното кралство след излизането на страната от Европейския съюз през 2020 г. Лондон разглежда Япония като свой ключов съюзник в Източна Азия, отбелязва АП.
"В този все по-конкурентен свят е по-важно от всякога демократичните общества да продължат да стоят рамо до рамо, за да се справят с безпрецедентните глобални предизвикателства на нашето време", заяви Сунак.
Срещата на двамата лидери е в лондонския "Тауър" - някогашен дворец и затвор с 1000-годишна история, в който се съхраняват скъпоценностите на британската Корона. От канцеларията на Сунак съобщиха, че двамата премери ще разгледат японска броня, подарена през 1613 г. на крал Джеймс от японския шогун Токугава Хидетада по повод първото в историята търговско споразумение между Англия и Япония.
Обезпокоена от бързия напредък на Китай и Северна Корея във въоръжението, през декември Япония прие ключови реформи в областта на сигурността и отбраната. В тях бе включена и способността за нанасянето на контраудар, с което Токио се отклони от пацифизма, доминиращ в политическата риторика на страната през последните седемдесет години.
Тази година Япония председателства групата на седемте най-развити световни икономики (Г-7) и японският премиер Кишида се отправи на едноседмична обиколка в съюзническите страни. Той вече се срещна с лидерите на Италия и Франция, а в следващите дни ще посети първо Канада, а после и САЩ, като в петък му предстои среща с американския президент Джо Байдън.