Иранският аятолах Али Хаменей призова за засилване на сътрудничеството в дългосрочен план с Русия. Призивът е бил отправен днес по време на негова среща с руския президент Владимир Путин, състояла се в Техеран, предаде Франс прес.

Върховният лидер на Иран каза на Путин, че щатският долар трябва да бъде изваден от световната търговия като се се договорили разплащанията помежду им да е с националните им валути. Той е  призовал руския президент да продължава да бдителен срещу "измамния Запад", като по думите му, ако Путин не е започнал войната в Украйна, НАТО е щял да го направи в крайна сметка.

"Войната е жесток и труден въпрос и Ислямската република по никакъв начин не е доволна, че цивилни са въвлечени в нея, но що се отнася до Украйна, ако вие не поехте инициативата, другата страна щеше да поеме инициативата и да предизвика войната", каза Хаменей, цитиран от пресслужбата си.

Съобщава се също, че двамата лидери са обсъдили двустранните отношения и постепенното премахване на щатския долар от двустранната търговия, в допълнение към Сирия, Израел и Южен Кавказ.

"Дългосрочното сътрудничество между Иран и Русия е много изгодно за двете страни", е казал Хаменей, според официално изявление. "Има договори и споразумения между двете страни в сектора на петрола и природния газ, които трябва да бъдат продължени и изцяло приложени на практика", е допълнил той.

Кабинетът на иранския лидер публикува изображение на Хаменей, който се ръкува с руския президент, което е рядко явление след пандемията от COVID-19. Хаменей се ръкува единствено със сирийския президент Башар ал-Асад, другият основен съюзник на Иран в региона, който направи изненадващо посещение в Техеран през май, пише "Ал Джазира".

Путин пристигна във вторник в Техеран. Първо той проведе среща с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, посветена на темите за износа на украинско зърно през Черно море, на сирийския конфликт, на конфликта в Нагорни Карабах и на двустранните отношения. Ердоган е първият държавен лидер от НАТО, който се срещна с руския президент от началото на войната в Украйна през февруари.

Ройтерс цитира информация от Кремъл, че Путин е благодарил на Ердоган, че благодарение на неговото посредничество е бил постигнат напредък за възстановяване на износа на зърно от Украйна по море.

"Благодарение на Вашето посредничество, ние постигнахме напредък. Всички въпроси не са все още уредени, наистина, но има движение и това е нещо добро", е добавил Путин.

В петък руското министерство на отбраната заяви, че в скоро време ще бъде готов финален документ, който да позволи износа на зърно от Украйна през Черно море, припомня Франс прес.

Двамата лидери са обсъждали и сирийската криза, и проблемите в Нагорни Карабах, и теми от двустранния дневен ред, добавя ТАСС.

После Путин и Ердоган се срещнаха с иранския президент Ебрахим Раиси, за да говорят за Сирия, но и за Украйна.

"Държавите, които направиха твърдения за борба с тероризма в Западна Азия, не предприеха никакви смислени стъпки в това отношение, но Ислямска република Иран и Русия показаха своята честна и сериозна воля чрез сериозно сътрудничество в борбата с тероризма", каза Раиси.

Ердоган на свой ред заяви, че страната му разчита на подкрепата на Русия и на Иран в борбата с тероризма в Сирия.

"Това, което ние очакваме от Русия и от Иран, е тяхната подкрепа пред тероризма", настоя Ердоган, а после спомена и основните кюрдски движения, действащи в Североизточна Сирия, на границата с Турция, където той заплашва да се намеси.

"Турция ще продължи скоро своята борба срещу терористичните организации в Сирия", допълни той. "Трябва да бъде ясно за всички, че няма място в региона за сепаратистки терористични движения и за техни съюзници. Ние ще продължим скоро нашата борба срещу терористичните организации", предупреди той.

На срещата Путин пък изрази безпокойството от ситуацията в териториите, които не са под контрола на сирийските власти и предложи на колегите си от Иран и Турция да предприемат допълнителни стъпки за стабилизирането на положението в тези зони, предаде ТАСС.

Той добави, че от тези райони излизат истински заплахи като престъпност, екстремизъм и сепаратизъм и допълни, че в голяма степен за това способства "деструктивната линия на западните страни, начело със САЩ, които използват голям арсенал от средства".

Путин предложи следващата среща за Сирия между тримата президенти да се състои в Русия. Той определи тристранното сътрудничество по сирийския въпрос като резултатно.

Срещите в Техеран идват, след като делегацията на Путин, която пристигна късно в понеделник, по-рано във вторник подписа меморандум за разбирателство (MoR) на стойност 40 милиарда долара с Иран за разработване на петролни и газови находища. Иран има вторите по големина запаси от природен газ в света след Русия, но изостава в разширяването на инфраструктурата си поради санкции, които попречиха на чуждестранните инвестиции.

Това е петото посещение на Путин в Техеран и второто му посещение в чужбина, след като започна войната в Украйна през февруари. Путин за първи път посети иранската столица през 2007 г., а след това през 2015, 2017 и 2018 г.

Сега посещението му идва дни след като президентът на Съединените щати Джо Байдън завърши обиколката си в региона, в рамките на която посети Израел, окупирания Западен бряг и Саудитска Арабия, където също се срещна с арабските лидери от региона.