Ще може ли "Величие" да влезе в парламента или не - това не стана ясно и след изслушването на ръководствата на ЦИК и "Информационно обслужване". Ръководствата на двете институции бяха извикани в НС по искане на депутати от управляващата коалиция, а поводът - да обяснят действията си по възложените им от Конституционния съд преизчисления във връзка с делото за оспорване законността на последните парламентарни избори.

Изслушването последва безпрецедентната ситуация, в която председателят на Конституционния съд Павлина Панова обвини държавните институции, че пречат на съда да се произнесе по делото за законноста на вота. От ръководството и на ЦИК, и на "Информационно обслужване" отрекоха да възпрепятстват работата на КС.

Докато от трибуната председателката на ЦИК Камелия Нейкова хронологично обясни какво и как е предприела комисията във връзка с определението на КС, изпълнителният директор на "Информационно обслужване" Ивайло Филипов посочи точно колко от гласовете са изчезнали за всяка партия според преброяването на държавната компания. 

Гласовете, които са изчезнали от проверените седем секции, са 739 за всички политически партии в парламента в момента. Ако се броят и гласовете за "Величие", които сега са извън НС, стават общо 780.

Данните на "Информационно обслужване" сочат, че 32 от изчезналите гласове са за "Величие", за ИТН - 35, "ДПС-Ново начало - 242", "Възраждане" - 103 гласа, АПС (ПГ на ДПС-ДПС, формацията около Доган) - 13, МЕЧ - 33, ГЕРБ-СДС - 134, ПП-ДБ - 92, "БСП-Обединена левица" - 55.

Според старите изчисления на "Величие" липсваха 21 гласа. Не стана ясно обаче дали промяната в избирателната активност ще доведе до други резултати, тоест вотът на "Величие" пак да е недостатъчен.

На въпрос от ГЕРБ-СДС дали тези 780 гласа оказват влияние върху 4-процентовата бариера, председателят на ЦИК Камелия Нейкова посочи, че действителните гласове от тези седем секции - три в Стара Загора, две в Благоевград, една в изборен район Кърджали, една в 23 МИР, са намалени със 780 гласа.

Заместник-председателят на ЦИК Емил Войнов каза, че тези 780 гласа не оказват почти никакво влияние, защото от тях "Величие" има 32 гласа. Тоест, ако се свалят 780 гласа от общата база, от която се изчисляват 4%, и се махнат 32 гласа на "Величие", няма да окаже никакво влияние специално върху партия "Величие", заяви той. Общият праг се намалява, но "Величие" ще има 32 гласа по-малко, така че в процентно отношение ще бъде същото, разясни Войнов.

Ивайло Филипов

Снимка: БТА

Ивайло Филипов обърна внимание на т. нар. проблемни седем секции. В две от тези секции вещите лица на КС срещу гласували с машини и хартия за всички политически партии и кандидати са записали нула. В една от секциите цялото хартиено гласуване е премахнато, т.е. е нула, а в други четири секции изцяло машинното гласуване е премахнато. На видеонаблюдението ясно се вижда, че в прозрачните урни в тези седем секции има както машинен, така и хартиен вот, отбеляза Филипов.

Той заяви още, че срокът, който им е поставен от Централната избирателна комисия, ще бъде спазен: "Към настоящия момент екипът работи и от над 1700 протокола са въведени повече от 600 протокола. Това ни дава уверение, че ще приключим в ранните часове на 12 март, така че срокът, който ни е поставен от ЦИК, ще бъде спазен". 

Що се касае до сигнала в прокуратурата, Филипов заяви, че е бил подаден от него. 

Председателката на ЦИК Камелия Нейкова беше категорична, че от самото начало от образуване на делото Централната избирателна комисия оказва пълно съдействие на Конституционния съд във връзка със задачите, поставени на комисията. 

"От самото начало на образуване на делото в Конституционния съд Централната избирателна комисия оказва пълно съдействие на КС във връзка със задачите, които бяха поставени на комисията - от първото определение на съда от 26 ноември 2024 г. до момента. Винаги своевременно и коректно ЦИК е изпълнявала задълженията си. Досега ЦИК не е и няма да възпрепятства дейността на КС". 

 

Росица Матева

Снимка: БТА

"За първи път разбрахме, че има липсващи бюлетини от писмото на Конституционния съд в петък", заяви заместник-председателят на Централната избирателна комисия Росица Матева

Тъй като това касаеше секции, в които видимо има гласували избиратели и ставаше въпрос за 780 действителни гласа, които съобразно протоколите на вещите лица са приети от КС за нула, предложихме на КС да окаже на кметовете да извършат отново проверка в помещенията. Това ни беше отказано, посочи Матева. Дали КС е сезирал прокуратурата за липсата на книжа и материали ние не знаем, добави тя.

От "БСП-Обединена левица" поставиха въпроса откъде са изчезнали бюлетините - от КС или от общинските администрации.

Росица Матева обясни, че от допълнително изисканите за 14 секции изборни книжа и материали, за четири е отговорено, че са предадени в началото на декември. Останалите кметове на общини са отговорили, че ще ги предадат и са предадени своевременно на 28 януари 2025 г. на КС, каза тя.

Нито един чувал с изборни книжа и материали никога не е пристигал в ЦИК, заяви Матева. Тя допълни, че ЦИК само са организирали логистиката и са направили график, по който кметовете на общини и областните управители под охраната на МВР да предоставят изборните книжа и материали на КС.

По отношение на избирателните секции, за които вещите лица са вписали нули срещу съответната партия или коалиция, с определение от 21 януари съдът изиска от ЦИК "да предостави информация налични ли са изборни книжа, съхранявани по законово установения ред от общинската администрация и в случай, че са налични да ги предостави на КС", съобщи председателят на ЦИК Камелия Нейкова и са дали указания на кметовете, в чиито райони са тези 14 или 15 избирателни секции. За шест от тях кметовете на съответните общини ни уведомиха, че няма да предават нищо повече, тъй като с приемо-предавателен протокол от декември са предали изборните книжа и материали и протоколите на секционните комисии на КС. Това са кметовете на Гълъбово, Чирпан, Стара Загора, Търговище, Ардино и район "Триадица" в София, добави тя. 

Драгомир Стойнев

Снимка: БТА

Преди ръководствата на "Информационно обслужване" и ЦИК да се отчетат пред депутатите, от трибуната Драгомир Стойнев, зам.-председател на Народното събрание и председател на парламентарната група на "БСП-Обединена левица", заяви, че Конституционният съд, "Информационно обслужване", ЦИК и прокуратурата са създадоли "заплетен възел, вместо да работят заедно, без да си дават сметка за ефекта върху суверена - гражданите". 

"Ако тези институции с цялата си експертиза, администрация и бюджетни средства, не могат да справят с преизчисляването на изборите от 2024, това е сериозен знак. Ако този възел не бъде развързан бързо, ще говорим за тотален разпад на доверието - не към този или онзи политически субект, а за разпад на доверието към държавата, посочи той и призова да спрат междуинституционалните разпри", заяви Стойнев. 

След вчерашното изявление на председателя на КС се отвориха много важни въпроси, отбеляза той. Сред тях той посочи, защо КС бави решението си близо два месеца, въпросите за експертизата и състава на хората, които са били ангажирани от КС по делото, и за гласовете в неизвестност, които в последствие се отказва, че прокуратурата разследва, както и защо председателят на "Информационно обслужване" е сигнализирал прокуратурата.

Камелия Нейкова

Снимка: БТА

"Стотици хиляди хора в момента не са сигурни как и дали е отчетен техният глас", коментира по-късно пред журналисти в парламента председателят на МЕЧ Радостин Василев, който определи случващото се между институциите през последните дни като "скандално".

Не е въпрос дали ще влезе или няма да влезе "Величие", заяви Василев. Проблемът е, че 100 хиляди български граждани, гласували за тях, и още стотици хиляди, гласували за другите, не са сигурни дали е отчетен техният глас и как е отчетен, каза още той, цитиран от БТА.

По думите му за ситуацията, създадена при изчисляването на резултатите в секциите, е отговорен Конституционният съд. Радостин Василев посочи, че по време на днешното извънредно заседание на парламента е станало ясно, че при работата си по преброяването на гласовете от Централната избирателна комисия са спазили указанията, дадени от Конституционния съд.

Оказва се, че седем секции са без гласове - изчезнали са бюлетини от тези секции и те не са търсени, каза още Василев и допълни, че Конституционният съд е забранил публикуването на първичните протоколи на вещите лица, за да станат те публично достояние. Тези шест или седем кмета, които отговарят за гласовете - защото в Стара Загора секциите са три, са отговорили, че са предали чувалите с бюлетините запечатани по реда, предвиден в Изборния кодекс, посочи Василев. Възниква въпросът - къде са изчезнали тези 750 бюлетини, каза още той.

Василев определи критиките към директора на Информационно обслужване - Ивайло Филипов, за неоснователни. 

Конституционният съд е трябвало да сезира прокуратурата, а не директорът на "Информационно обслужване", подчерта Василев. Трябвало е да се сезират още, когато вещите лица са установили, че няма бюлетини, защото на видеонаблюдението се вижда, че тече гласуване, каза още той.

Радостин Василев

Снимка: БТА

Час преди началото на  заседанието на парламента се проведе и извънреден председателски съвет. По информация на NOVA сред коалиционните партньори е имало сериозни спорове

След изявлението на председателя на Конституционния съд снощи последва вълна от политически реакции. Председателят на БСП Атанас Зафиров призова за извънредно заседание на парламента. "Продължаваме промяната" настоя за свикване на Консултативен съвет за национална сигурност. Лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски пък призова за оставка на всички членове на ЦИК.