Южнокорейският президент: Пхенян гледа към САЩ, демонстрирайки ядрената си мощ
Юн Сук-йол ще търси подкрепа сред страните от АСЕАН за натиск срещу КНДР
Скорошното разкритие от страна на Северна Корея на неин ядрен обект най-вероятно цели привличането на вниманието на САЩ преди американските президентски избори, като Пхенян най-вероятно ще извърши мащабна провокация като изпитание на ядрено оръжие или на далекобойна ракета, заяви южнокорейският президент Юн Сук-йол, цитиран от Асошиейтед прес и БТА.
Още по темата
Президентът сподели оценката на правителството си за действията на Северна Корея преди днешната си обиколка в Югоизточна Азия, включваща срещи с регионални и световни лидери.
"На предстоящите срещи на високо равнище в Лаос с лидери на страни от АСЕАН ще подчертая значението на ядреното разоръжаване на Северна Корея, което е условие за свободен, мирен и проспериращ Индо-тихоокеански регион", заяви Юн в писмени отговори, изпратени от АП.
"Това ще изпрати ясно послание, че международната общност никога няма да прости безотговорните действия на Северна Корея", допълни той.
Притесненията около Корейската народнодемократична република (КНДР) се засилиха през последните седмици, след като страната разкри таен обект за обогатяване на уран, заканвайки се да създаде допълнителни ядрени оръжия и продължи провокативните си ракетни изпитания. Миналата седмица севернокорейският лидер Ким Чен-ун заплаши в случай на провокация да унищожи Южна Корея с ядрено оръжие.
Много чуждестранни експерти казват, че Северна Корея се надява след избора на нов американски президент евентуално да използва разширения си ядрен арсенал, за да получи отстъпки, като, например, облекчаване на санкциите. Те смятат, че Ким най-вероятно вярва, че победа на кандидата на Републиканската партия Доналд Тръмп, с който водеше преговори за ядрените оръжия през 2018 и 2019 г., ще увеличи шансовете да получи това, което иска, в сравнение с кандидата на Демократическата партия Камала Харис. По време на предизборната си кампания Тръмп се похвали с личните си връзки с Ким, докато Харис заяви, че "няма да се настанява уютно до тирани и диктатори като Ким Чен-ун, които подкрепят Тръмп".
"Северна Корея изглежда наскоро разкри своето ядрено съоръжение, за да привлече вниманието на Съединените щати и международната общност в навечерието на президентските избори в САЩ и е вероятно Северна Корея в бъдеще да извърши допълнителни провокации като ядрени опити и изстрелвания на междуконтинентални балистични ракети", каза Юн.
Президентът не уточни дали Южна Корея е открила някакви подозрителни дейности в Северна Корея, които показват нейната подготовка за ядрени и ракетни изпитания.
Северна Корея е провела шест подземни ядрени опита от 2006 г. насам и многобройни изпитателни изстрелвания на междуконтинентални балистични ракети през последните години. Допълнителните изпитания вероятно целят усъвършенстване на нейните ядрени и ракетни способности. Много наблюдатели смятат, че Северна Корея все още не притежава функциониращи ядрени ракети със способност да достигнат континенталната част на САЩ, въпреки че вероятно има такива, които могат да ударят Южна Корея и Япония.
Междувременно се засилват притесненията относно съюза между Вашингтон и Сеул, ако Тръмп се върне в Белия дом. По-рано той поиска от Южна Корея да покрива по-голяма част от сумата за разполагането на американската армия на нейна територия. Някои експерти казват, че възможните усилия на Тръмп за началото на нов кръг преговори с Ким може да усложни подхода на Юн към ядрената програма на Северна Корея.
Юн обаче изрази увереност, че "железният съюз" между Южна Корея и САЩ ще продължи да напредва стабилно, независимо от резултите от изборите в САЩ.
"В Съединените щати има твърда двупартийна подкрепа за съюза със Сеул. Много водещи демократи и републиканци в САЩ публично заявиха твърдата си подкрепа за съюза и непрекъснато посещават Корея за консултации за подобряване на двустранните отношения", отбеляза южнокорейският президент.
Юн изрази увереност, че ядрените заплахи на Северна Корея срещу Южна Корея целят подклаждане на вътрешни разделения в Южна Корея.
"Предишното твърдение на севернокорейския режим, че ядрените му разработки не са насочени към Южна Корея, тъй като ние сме една нация, беше развенчано", каза Юн.
Запитан за многократните изстрелвания от страна на Северна Корея на балони, пренасящи боклук, към Южна Корея, Юн каза, че Пхенян "ще се сблъска с последствия, на които трудно ще издържи", ако безопасността на южнокорейския народ бъде застрашена. Той не уточни какви конкретни стъпки обмисля неговото правителство.