Времето за дипломация изтече, заяви днес турският външен министър Хакан Фидан, призовавайки за санкции срещу Израел, предадоха Франс прес и БТА.

"Преминахме границата на думите, на дипломацията, на политиката, стигнахме до края. Имаме нужда от други инструменти. Трябва да преминем към санкции, към бойкот на Израел", заяви министърът на конференция за бъдещето на Палестина в Анкара.

"Трябва да преминем към санкции. Международната общност трябва да предприеме правни действия, трябва да бойкотираме Израел, който вече не трябва да получава никаква подкрепа в нито една област", добави той.

ООН: Много от жертвите на вчерашния израелски удар по Северен Ливан са жени и деца

Върховният комисариат на ООН по правата на човека обяви, че е получил съобщения, че повечето от 22-те жертви на вчерашния израелски удар по сграда в Северен Ливан са жени и деца, предаде Ройтерс.

"Това, което чуваме, е, че сред 22-та убити има 12 жени и две деца", каза говорителят на Комисариата Джефри Лорънс на брифинг за атаката, извършена вчера срещу населения пункт Айту. "Разбрахме, че е поразена четириетажна сграда. Като се имат предвид тези обстоятелства, у нас възниква реално безпокойство относно спазването на международното право, оттук и на законите за водене на война и на принципите за съразмерност (при употребата на сила)."

Говорителят призова за разследване на случая.

Над 400 000 деца в Ливан са били разселени от домовете им през последните три седмици, съобщи днес Детският фонд на ООН УНИЦЕФ, цитиран от Асошиейтед прес. Той предупреди, че е изгубено едно поколение в малката страна, която се бори с редица кризи, а сега е обхваната от война.

Израел ескалира кампанията си срещу базираната в Ливан въоръжена групировка "Хизбула" като предприе и сухопътна операция, след година на размяна на огън през границата с бойците ѝ по време на военната операция срещу "Хамас" в ивицата Газа.

Сраженията в Ливан принудиха 1,2 млн. души да напуснат домовете си. Повечето от тях са избягали в столицата Бейрут и други места в северната част на страната през последните три седмици, когато започна ескалацията.

Заместник-изпълнителният директор на УНИЦЕФ за хуманитарните операции Тед Чайбан посети училища, които са превърнати в центрове за настаняване на избягалите от домовете си семейства. "Това, което ме порази най-много в тази война, е че тя е само на три седмици, а толкова много деца са засегнати", каза Чайбан пред АП в Бейрут. "Докато седим тук, 1,2 млн. деца са лишени от образование. Обществените училища или са недостъпни, или са повредени от военните действия, или се използват за центрове за настаняване. Последното нещо, от което се нуждае тази страна, в допълнение към всичко останало, е рискът от едно изгубено поколение", добави той.

Някои частни училища в Ливан все още са отворени, но системата на обществените училища е тежко засегната от войната, заедно с най-уязвимите хора в Ливан, като палестински и сирийски бежанци. "Това, от което се тревожа, е че има стотици хиляди ливански, сирийски и палестински деца, които са в риск да останат без образование", каза Чайбан.

Над 2300 души в Ливан са били убити при израелските удари. Близо 75% от тях са изгубили живота си през последния месец, съобщи министерството на здравеопазването. През последните три седмици над 100 деца са били убити, а над 800 ранени.

Чайбан каза, че разселените деца са настанени в претъпкани центрове, където три или четири семейства живеят в една класна стая, разделена с пластмасови плоскости, а 1000 души ползват 12 тоалетни. Никой от тях не работи. Много разселени семейства разпъват палатки по пътищата или по плажовете.

Много от разселените деца са преживели толкова много насилие, включително звуците на изстрели и въздушни удари, че се разтреперват при всеки силен звук, каза Чайбан. След това идват "заповед след заповед за евакуация. Ние сме в началото, а вече има силно въздействие (върху тях)", добави той.

100 центъра за първична медицинска помощ също не функционират заради ескалацията. Пациенти не приемат или приемат частично 12 болници.

Водната инфраструктура също е подложена на атака. През последните три седмици са нанесени щети на 26 водни централи, осигуряващи вода на близо 350 000 души, каза Чайбан и добави, че УНИЦЕФ работи с местните власти, за да ги ремонтира.

Той призова за защита на гражданската инфраструктура и настоя за спиране на огъня в Ливан и Газа като посочи, че трябва да има политическо желание и осъзнаване, че конфликтът не може да бъде решен по военен път.

"Това, което трябва да направим, е да гарантираме, че това ще спре, че тази лудост ще спре, че ще има примирие преди да видим разрушение и болка, и страдание, и смърт, каквито видяхме в Газа", каза Чайбан.

При толкова много нужди, искането за спешно реагиране за 108 млн. долара в Ливан е било финансирано едва на 8% три седмици след ескалацията, добави Чайбан.