Владимир Береану: Джорджеску спечели първия тур благодарение на тик-ток с 3 млн. последователи
Хората гласуваха антисистемно при избирателна активност 52%, Абсурдът в северната ни съседка е, че има повече майтапи, отколкото сериозни разговори
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първият Калин Джорджеску изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. Той анализира представянето и резултатите на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни съседка, които стигнаха до балотаж следващата седмица - Елена Ласкони и Калин Джоджеску.
Още по темата
- Скептик на западната политика печели изненадващо първия тур на президентските избори в Румъния
- Екзитпол от президентските избори в Румъния: Марчел Чолаку - 25%, Елена Ласкони - 18%
- Изборите в Румъния бяха помрачени от инцидент с прострелян в главата граничен полицай
- Румънският президент обърна гръб на Орбан преди срещата в Будапеща (видео)
Постоянният избирателен орган на Румъния обяви на уебсайта си резултатите от първия тур на президентските избори в неделя при обработени всички 20 059 протокола от изборните секции, предаде Аджерпрес, цитирана от БТА. Според данните независимият кандидат Калин Джорджеску получава 2 120 404 гласа или 22,94 процента от действителните гласове. На второ място е председателката на Съюза за спасение на Румъния (ССР) Елена Ласкони с 1 772 503 гласа или 19,18 процента.
Джорджеску и Ласкони ще се явят на втория тур на президентските избори на 8 декември.
Трето място заема премиерът и вече бивш лидер на Социалдемократическата партия Марчел Чолаку с 1 768 761 гласа или 19,15 процента. Четвърти е лидерът националистическата партия "Алианс за обединение на румънците" Джордже Симион (АУР) с 14,5 процента. Петото място е за досегашният лидер на Национално-либералната партия Николае Чука с 8,79 процента, който също подаде оставка от председателския пост в партията си. Бившият зам.-генерален секретар на НАТО Мирча Джоана, който се яви като независим, остава шести с 8,79 процента.
Останалите кандидати са с под пет процента от гласовете.
"Калин Джорджеску е един напълно антисистемен играч, няма партия зад себе си, непартиен кандидат с невероятни идеи. Той например смята, че американците не са стъпили на Луната, доста проруски е настроен, похвали режима на един румънски премиер по време на Втората световна война, съюзил Румъния с Хитлер. Кампанията на Джорджеску доказва какво значат в момента нашите онлайн медии. Защото спечели благодарение на тик ток, където има над 3 млн. последователи. И стана първи, въпреки че в Румъния политическата ситуация е по нормална", разказа Береану.
Журналистът обясни, че в Румъния имат либерали - десни и социалдемократи-леви и те създадоха, защото им бяха им близки резултатите на изборите, сглобка:
"Но не като нашата, а сериозна, коалиционна договореност, единият ръководител оглави правителството 2 години, а другият вторите 2 години. В момента Марчел Чолаку, който подаде оставка, е социалдемократ, но тази договореност отблъсна последователите и на едната, и на другата партия. И доведе до тази ситуация, че хората гласуваха антисистемно при избирателна активност 52%. И първи излезе Джорджеску. Абсолютно никой не знае какъв президент би бил той."
Изборът на румънците Береану обяснява с това, че една голяма част от избирателите, поне едно 20% смятат, че тази помощ за Украйна и харчовете са лоши за икономиката на Румъния и "имат възгледи да им харесва Путин, увлечени са от силната фигура".
"Колкото и да е странно, те са и за Путин, и за Тръмп. Това са едни хора с мнение, оформено от социалните мрежи, където нещата се развиват по необясним начин. Победата на Джорджеску е победа на тези социални мрежи", коментира Береану и отбеляза: "Джорджеску спечели благодарение на тик-ток с 3 млн. последователи". Журналистът допълни, че икономиката на Румъния върви добре и те (румънците) си нямат вождистки партии.
За втората в президентската битка - Елена Ласкони, Береану каза, че е от една малка партия - "Съюз за спасение на Румъния", кмет на малък град, успешен кмет.
"Но тя също се определя от наблюдателите като домакиня. Шегуват се, че ако тя влезе в президентството ще е много чисто. Абсурдът в Румъния е, че има повече майтапи, отколкото сериозни разговори. Така че Румъния ще има президент чудесна дама домакиня и оправна в кухнята и как ще оправи Румъния, не знам!", пошегува се и Владимир Береану.