Вицепремиерът по европейските въпроси в Скопие: От нас зависи ще спрем ли дотук или ще продължим преговорите
Още няма календар или динамика за промени, с които трябва да се включат българите в конституцията
"Все още не сме утвърдили календар или динамика за конституционните промени, с които трябва да включим българите и другите заинтересовани общности в преамбюла на конституцията, но трябва да приключим с това най-късно до края на процеса на скрининг и от нас зависи ще спрем ли дотук или ще продължим преговорите по главите и клъстерите", каза днес вицепремиерът по европейските въпроси на Република Северна Македония Боян Маричич, съобщи специално за БТА агенция МИА.
"Внимателно ще разгледаме обстоятелствата и начина, по който да започнем диалога в Собранието, целта на започването на процеса на конституционни промени е те да приключат успешно. В момента когато започне диалогът в парламента и между политическите партии, ние ще утвърдим тези въпроси. Това, разбира се, ще бъде след лятната почивка на парламента и тогава ще можем да говорим за точен календар. За нас най-важно е процесът да има положителен резултат, а не дали вървим прекалено бързо или закъсняваме", подчерта вицепремиерът в отговор на журналистически въпрос за динамиката на предвидените конституционни промени съгласно френското предложение.
Той подчерта, че промените в конституцията са важни, "за да можем да продължим процеса на преговори, без допълнителни политически решения на Съвета на ЕС", като изтъкна, че по този въпрос ще бъдат консултирани експерти по конституционно право, които са участвали и в предишните етапи на промените в конституцията.
"Разбира се, този процес ще започне с инициативата на правителството за конституционни промени, както започна и с Преспанското споразумение. В момента, в който се определи текстът, ще тръгнем към този процес, но най-важното е да създадем атмосфера, в която да не се повтори онази картина от парламента от миналата седмица, която не даде нито условия за диалог, нито за нормална размяна на аргументи", изтъкна Маричич.
Идеята е за този процес да се проведе открито и публично обсъждане с участието на факторите, отговорни за прилагането на промените, както и на представители на общностите, които трябва да бъдат включени в конституцията.
"Като съдържание тези конституционни промени биха били най-лесни от всички, защото вече имаме седем общности в конституцията и трябва да добавим още най-малко три или още колкото решим. Не виждам защо някой би бил против, защото нашата конституционна концепция позволява общностите да бъдат споменати в конституцията и от това да черпят определени права въз основа на Охридския договор", изтъкна Маричич.
Той подчерта, че "нямаме срок за изпълнение на конституционните промени, а датата ноември 2023 г. е определена като времева рамка за приключване на скрининга и чак ако всички проверки са приключили дотогава, ако бъдат приети докладите на Съвета на ЕС и бъдат утвърдени реперите за отваряне на клъстерите, за да преминем към следващия етап, ще трябва да завършим промяната на конституцията".
"Дали ще го направим до ноември 2023 г. или след ноември 2023 г. зависи от нас и от настроенията в парламента. Мисля, че в наш интерес е това да се случи възможно най-скоро, за да можем да го отхвърлим като задача и да нямаме друга задача до следващата междуправителствена конференция. Динамиката още не е определена, но ще има достатъчно време първо дебатът да се вразуми, да имаме пространство за аргументация, за размяна на идеи и реален политически диалог с всички политически партии и депутати в парламента, за да имаме атмосфера за постигане на необходимото мнозинство от две трети", каза вицепремиерът.
Той подчерта, че това няма да бъде лесно, но всяка партия и всеки народен представител носи отговорността да вземе решение дали ще спрем до края на скрининга или ще продължим преговорите, като отворим главите и клъстерите.
Относно искането на ВМРО-ДПМНЕ за референдум за преговорната рамка, Маричич подчерта, че "вече сме си научили уроците" с подобни инициативи.
"Спомняте си, че опозицията настояваше за референдум за Договора с Гърция. Това беше дългосрочен ангажимент във всички политически програми на опозицията от години. През 2018 г. правителството прие това и решихме да организираме референдум, който партията, която го искаше от години, в крайна сметка реши да бойкотира. По този начин тя остави петно върху целия процес, въпреки че можеше да участва и да приключим въпроса", изтъкна Маричич.
Според него този урок трябва да бъде научен, защото този път има достатъчно легитимност институциите, особено парламентът, да обсъждат и в един демократичен процес на диалог да се стигне до мнозинство от две трети, което е напълно достатъчна гаранция и легитимност на конституционните промени и без референдум.
"Правителството не е обсъждало и не е взимало решение по този въпрос, но моето лично мнение е, че няма нужда от референдум и е по-добре институциите да си поемат отговорността, вместо да използват евентуалния референдум за манипулации и събиране на политически точки", подчерта Маричич.