При интензивни бомбардировки на сирийското правителство и неговите руски съюзници срещу контролирани от бунтовниците райони в южната и източната част на провинция Идлиб са убити най-малко 43 души, повечето цивилни. Това предаде ДПА, като се позова на опозиционни активисти и наблюдаваща конфликта организация.

Най-малко 37 души загинаха днес при въздушен удар на руските военновъздушни сили срещу пазар в град в северозападната провинция Идлиб, контролиран от бунтовниците, съобщи базираният във Великобритания Сирийски център за наблюдение на човешките права (СЦНЧП).

Според цитираните източници при нападението, извършено в град Маарат ан Нуман в провинция Идлиб, са били ранени 105 души, а други все още не са извадени из под развалините. Военната авиация на сирийското правителство е бомбардирала град Саракеб, където е убила шест души, съобщи СЦНЧП.

"Това е най-голямото клане от началото на офанзивата през април", каза директорът на организацията Рами Абдел Рахман пред ДПА.

От края на април силите на сирийския президент Башар Асад, подпомагани от руската военна авиация водят масирана кампания срещу бунтовниците в провинциите Хама и Идлиб, последните големи бастиони на опозицията в страната.

Досега офанзивата отне живота на 2636 души, включително 744 цивилни, а броят на разселените е повече от 300 000, съобщава СЦНЧП.

Руското военно министерство отрече Русия да е участвала в днешните въздушни удари.

"Авиацията на Въздушно-космическите сили на Русия не е изпълнявала никакви задачи в този район на Сирия", каза министерството.

 

Член на организацията Сирийска гражданска защита, известна и "Белите каски", каза, че негов колега е бил убит при втори удар срещу пазара.

Русия опроверга информацията, че нейната авиация е нанесла удара, съобщи ТАСС. Според руското министерство на отбраната "изявленията на анонимни представители на финансираната от Великобритания и САЩ организация "Бели каски", че Въздушно-космическите сили (ВКС) на Русия са нанесли удар срещу пазар в селището Маарат ан Нуман, са неверни".

"Авиацията на ВКС на Русия не е изпълнявала никакви задачи в този район на Сирия", каза министерството.

Обстановката в Идлиб и формирането на сирийска конституционна комисия са били теми на разговора между Чавушоглу и Лавров

Министрите на външните работи на Турция и Русия Мевлют Чавушоглу и Сергей Лавров са разговаряли по телефона за Сирия, предаде турската частна телевизия НТВ.

Лавров и Чавушоглу са потвърдили взаимния интерес на Русия и Турция от по-бързо формиране на сирийска конституционна комисия, съобщи ТАСС, позовавайки се на руското външно министерство.

Двамата са обсъдили и ситуацията в сирийската провинция Идлиб. Те са подчертали важността на координацията в борбата с тероризма с цел изпълнение на меморандума за стабилизиране на обстановката в зоната за деескалация Идлиб, подписан на 17 септември 2018 г. след среща на президентите на Русия и Турция в Сочи.

Телефонният разговор на Лавров и Чавушоглу се е състоял по инициатива на турската страна.

През май 2017 г. представители на Русия, Иран и Турция договориха в Астана създаване на четири зони за деескалация. Територията на три от тях премина през 2018 г. под контрола на Дамаск. Обстановката в района на провинция Идлиб, която остава извън контрола на сирийското правителство, обаче се усложни, след като правителствените сили предприеха през април офанзива срещу бунтовниците.

Американска делегация, водена от специалния представител на САЩ за Сирия Джеймс Джефри, също разговаря днес в Анкара с турски официални лица за ситуацията в Сирия, предаде ТАСС.

На срещата в турското външно министерство са били обсъдени политическите процеси в Сирия, положението в Идлиб, възможността за създаване на зона за сигурност в Сирия и създаването на конституционна комисия, съобщи източник от ведомството, без да уточни кои са били турските представители на срещата.

В момента Джефри разговаря с министъра на националната отбрана на Турция Хулуси Акар, информира турската частна телевизия НТВ.

Турското министерство на отбраната съобщи на 12 юли, че Анкара и Вашингтон смятат да обсъдят създаването на зона за сигурност в Сирия. През януари президентът Реджеп Тайип Ердоган след разговор с американския президент Доналд Тръмп потвърди намерението за създаване на буферна зона в Северна Сирия, като каза, че Анкара е готова да се грижи за сигурността на земята, а американската страна - във въздушното пространство. При това, както каза по-късно говорителят на турския президент Ибрахим Калън, в случай на създаване на буферна зона контролът над нея ще се осъществява от Турция.

Дискусията за създаване на буферна зона започна още през 2013 г. заради кризата в Сирия. Тогава се разглеждаше вариант за създаване на забранена за полети зона и зона за сигурност на сирийска територия, където ще могат да се укриват бежанци. Анкара се връща към тази идея на практика всяка година, но всеки път по редица причини плановете не се реализират.

Папа Франциск изрази в писмо до сирийския президент Башар Асад загриженост за хуманитарната ситуация в Северозападна Сирия и призова за край на сраженията чрез преговори, предадоха Ройтерс и ТАСС, като се позоваха на Ватикана.

Писмото е било предадено днес на Асад от кардинал Питър Кодво Апиа Търксън - ръководител на департамента на Ватикана за насърчаване на човешкото развитие.

В писмото папата е призовал за безопасно връщане на милионите хора, разселени заради продължаващите от години сражения, хуманно отношение към политическите затворници и подновяване на преговорите за търсене на политическо решение на конфликта.

"В основата на тази нова инициатива стои загрижеността на папа Франциск и Светия престол за критичната хуманитарна ситуация в Сирия, в частност в провинция Идлиб", заяви държавният секретар на Ватикана Пиетро Паролин.

По думите му в писмото Франциск е призовал Асад "да покаже добра воля и да работи за намиране на осъществими решения, с което да сложи край на конфликт, продължил твърде дълго и довел до загубата на много невинни животи".

Според сирийската информационна агенция САНА Асад е казал на Търксън, че е важно да се окаже натиск върху страните, подкрепящи терористите, под което Дамаск има предвид бунтовниците в Сирия.