Въоръжен нападател уби на улицата в Лвов бивша депутатка националист от Върховната рада
Президентът на Украйна Володимир Зеленски съобщи, че получава редовни доклади за издирването на стрелеца
Въоръжен нападател застреля в град Лвов бившия депутат от Върховната рада на Украйна Ирина Фарион, известна с национализма си и шумните си кампании в защита на украинския език, предаде агенция Ройтерс, цитирана от БТА.
Полицията започна мащабно издирване на вероятния извършител, който простреля 60-годишната Фарион на улицата в западния град Лвов. Областният управител Максим Козицки съобщи в профила си в "Телеграм", че тя е издъхнала в болницата.
Вътрешният министър Игор Клименко съобщи в "Телеграм", че водещите версии, по които работят разследващите в момента, са че убийството е свързано с политическата дейност на жертвата или че зад отнемането на живота ѝ стои личен мотив.
Органите на реда работят в сътрудничество със Службата за сигурност на Украйна (СБУ) за залавяне на извършителя, написа министърът.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски съобщи, че получава редовни доклади за издирването на стрелеца. Той заяви, че всякакви актове на насилие трябва да бъдат осъждани.
Фарион, която е езиковед, става член на националистическата партия "Свобода" през 2005 г. и е избрана за депутат през 2012 г., но се проваля в последвалите си опити да спечели мандат. Тя беше член и на Лвовския областен съвет.
Фарион придоби скандална известност с честите си кампании за популяризиране на украинския език и за порицаване на обществениците, говорещи на руски език.
През 2018 г., когато Украйна се бореше срещу сепаратистите в източната част на страната, тя призова "всеки рускоезичен да бъде изритан в челюстта". В първите месеци след пълномащабната руска инвазия през 2022 г. Фарион заклейми остро рускоезичните бойци от полка "Азов", които в продължение на три месеца отбраняваха пристанищния град Мариупол.
Макар и украинският език да е единствен държавен език в Украйна, много нейни жители говорят на руски като първи език, наследство от времената на Съветския съюз, когато украинският е потискан от официалните държавни власти. Популяризирането на езика отдавна е важен въпрос, като Върховната рада прие закони, които да закрепят употребата му в обществения живот и в сектора на услугите.