Със западна помощ украинската армия е създала девет нови пълноценни бригади, обучени и оборудвани с бойна техника. В близко бъдеще Украйна ще се нуждае предимно от противовъздушни системи.

Страните членки на Контактната група за отбрана на Украйна са предоставили над 230 танка и 1550 бронирани машини на Украйна през последните месеци.

След няколко седмици украинските военни ще започнат да се обучават в Германия на американски танкове M1 Abrams.

Пентагонът смята, че за Украйна са важни зенитните ракети, а не изтребителите, и това мнение ще се запази през следващите месеци, заяви шефът на Пентагона Лойд Остин след срещата на съюзниците на Киев във военновъздушната база "Рамщайн" в Германия.

Изтичането на класифицираните материали на Пентагона не са довели до разрив между съюзниците на Украйна, а Германия и Нидерландия са обещали допълнителна военна помощ, каза още той. Остин също така поздрави Финландия за присъединяването към НАТО, като заяви, че амбициите на Русия са причината за разширяването на алианса.

На свой ред началникът на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ Марк Мили, заяви, че САЩ са отпуснали 55 млрд. долара военна помощ за ВСУ и ще продължат да подкрепят Киев в необходимата степен.

Според него Русия жертва войските си в Бахмут без особен ефект.

"НАТО никога не е била толкова силна", заяви Мили, като добави, че ако получат подходяща подкрепа и боен контрол, доставките на танкове "Ейбрамс" могат да променят хода на бойните действия.

Най-важното за Киев сега е да защити въздушното си пространство: "Цял ден обсъждаме това. В момента те се нуждаят от зенитно-ракетни системи".

Според украинския министър на отбраната Олексий Резников Украйна е достигнала безпрецедентно ниво на оперативна съвместимост с НАТО. "Ние де факто вече сме част от пространството за сигурност на Северноатлантическия алианс", заяви той.

Германия, Полша и Украйна подписаха днес споразумение за създаване на ремонтна база за ремонт на танкове "Леопард", използвани от украинските въоръжени сили, съобщи германският министър на отбраната Борис Писториус на среща на съюзниците на Киев във военновъздушната база "Рамщайн", предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Трите страни са се договорили как да финансират подобна ремонтна база, чието функциониране ще струва близо 150-200 млн. евро (384 млн. долара) на година, а самата база може да започне да работи в края на май, каза пред журналисти Писториус.

В отговор на въпрос за перспективите на Украйна за присъединяване към НАТО Писториус каза, че всички страни членки са съгласни, че Украйна трябва в бъдеще да бъде приета в Алианса, но добави, че "това сега не е приоритет", а вниманието трябва да бъде насочено към подкрепата за Киев на бойното поле.

Германският министър на отбраната е отменил планираната си за неделя визита в САЩ, която трябваше да стане първото му посещение, откакто е на поста, съобщи неговата канцелария, цитирана от ДПА.

Министерството на отбраната на Германия заяви, че проблеми с графика на Писториус са причина за отмяна на визитата.

Решението съвпада с конфликта в Судан, който принуди германското правителство да подготвя евакуацията на германски граждани от обхванатата от боеве суданска столица Хартум, посочва ДПА.