Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп и президентът на Русия Владимир Путин са имали телефонен разговор в четвъртък, като са обсъдили войната, която Москва води в Украйна, съобщи американският в. "Вашингтон пост".

Изданието се позовава на "няколко души, запознати с въпроса", според които двамата са провели първи телефонен разговор на 7 ноември след като Тръмп спечели изборите за президент на САЩ.

Доналд Тръмп е бил ситуиран в имението си в Мар-а-Лаго, Палм Бийч, Флорида. По време на разговора той е посъветвал Владимир Путин да не ескалира войната в Украйна и му е напомнил за значителното военно присъствие на Вашингтон в Европа.

"Вашингтон пост" подчертава, че запознатите с разговора източници са предоставили информацията при условие за пълна анонимност заради особената чувствителност на темата.

Официално потвърждение за разговора няма нито от Москва, нито от Вашингтон.

Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари, обеща да сложи бързо край на войната. Засега обаче не е обяснил как възнамерява да направи това. След изборната си победа той проведе телефонен разговор и с украинският президент Володимир Зеленски, като двамата са говорили половин час, но без конкретни предложения и идеи.

Стратегът на републиканците Брайън Ланза, който е един от съветниците на Тръмп каза, че Киев трябва да забрави за връщане на Крим. Милиардерът още чака от украинския президент Володимир Зеленски реалистично предложение за мирно споразумение с Русия. То не включва връщане на Кримския полуостров, заяви съветникът.

От Кремъл днес коментираха, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп е показал "положителни сигнали" по отношение на позицията си за въоръжения конфликт между Русия и Украйна, предаде Франс прес.

"Сигналите са положителни. По време на предизборната си кампания Тръмп каза, че възприема всичко чрез сделки, че може да сключи сделки, които ще доведат до мир", каза говорителят на руското президентство Дмитрий Песков, цитиран от БТА.

"Той най-малкото говори за мир. Не говори за конфронтация, не говори за това, че иска да нанесе стратегическо поражение на Русия, и това го отличава, в негова полза, от сегашната администрация", каза Песков.

Говорителят на Кремъл отбеляза, че е по-добре разсъжденията за това дали Тръмп ще успее да изгради отношения с Русия при втория си президентски мандат да се оставят на политическите анализатори-американисти.

"Ние можем само да наблюдаваме какво ще стане. Можем само да следваме плана, да постигнем целите, които самите ние сме си поставили", допълни той.

Наред с това Песков каза, че действията на Тръмп са по-малко предсказуеми от тези на настоящия американски президент Джо Байдън и опонентката на Тръмп на изборите Камала Харис и обясни, че Русия ще изчака и ще наблюдава по-нататъшния развой на събитията, а "междувременно ще се грижи за собствените си дела".

Впрочем, точно на 7 ноември, за когато "Вашингтон пост" твърди, че двамата президенти на САЩ и Русия пса провели телефонен разговор, Путин коментира какво може да се очаква от президентството на Доналд Тръмп. Говорейки на среща на Международния дискусионен клуб "Валдай" руският президент отбеляза, че европейската демокрация през последните години е започнала да се възприема като "управление на малцинството" и републиканецът може да коригира това.

"Все по-често демокрацията се тълкува като управление не на мнозинството, а на малцинствата. Заплахата е налагането, превръщането в норма на тоталитарни по същество идеологии - което виждаме в примера на днешния западен либерализъм, който се е изродил според мен в крайна нетолерантност и агресия към всяка алтернатива, към всяка суверенна и независима мисъл", каза руският президент.

Ние сме готови за мирни преговори, но не на базата на някакъв списък с желания, чието име се променя от месец на месец, а на базата на реалностите, които се очертават, и на базата на договореностите, които бяха постигнати в Истанбул, изхождайки от днешните реалности, припомни Путин, като отбеляза, че не трябва да говори за временно примирие, по време на което Киев ще може да увеличи своите оръжия и други ресурси.

Тръмп, който познава "предковидната" Русия, няма представа какво е руската държава сега и може да се опита отново да постигне световно господство на Съединените щати. Путин подчерта, че това няма да се случи и даде прогноза за руската държава за следващите две десетилетия. Той отбеляза, че "ще бъде трудно".

"Не може да се говори за хегемония в новия световен ред. Вие и аз също живеем в епоха на кардинални, по същество революционни промени. Съвременният свят е непредсказуем, това е сигурно. Ако погледнем 20 години назад и оценим мащаба на промяната и след това проектираме тези промени в следващите години, можем да приемем, че следващите двадесет години ще бъдат не по-малко, ако не и по-сложни", каза руският президент на площадката на Валдай.