Москва и Вашингтон "обменят сигнали относно Украйна"
Рябков предупреди, че се запазва заплахата за прекъсване на дипломатическите отношения със САЩ, ако замразените активи на Русия бъдат конфискувани или Вашингтон ескалира напрежението във връзка с Украйна
Руското външно министерство за момента не вижда основания за разговори за възобновяване на диалога със САЩ за стратегическата стабилност и контрола върху въоръженията, заяви руският заместник външен министър Сергей Рябков в интервю за агенция Интерфакс.
Рябков каза, че Москва и Вашингтон "обменят сигнали относно Украйна" на военно и политическо равнище по затворени канали, посочва Интерфакс.
Заместник-министърът отбеляза, че Русия е готова да чуе предложенията на избрания за президент на САЩ Доналд Тръмп за уреждане на кризата в Украйна, като подчерта, че не може да има просто решение за нея.
"Подхождаме изключително задълбочено, отговорно и внимателно към всички идеи, предлагани от страните по този въпрос", каза Рябков.
"Ако има някакви сигнали от американска страна, че те имат идеи как да продължим в посока на уреждане на конфликта, а не в посока на по-нататъшни военни доставки за украинското правителство в очакване, че това в крайна сметка ще доведе до стратегическо поражение на Москва, тогава със сигурност ще направим всичко възможно да анализираме евентуалните предложения и да подготвим отговор", допълва заместник-министъра.
В четвъртък руският държавен глава Владимир Путин поздрави Тръмп за победата му на изборите, похвали го за проявената смелост и мъжество при опита на въоръжен мъж през юли да го убие и заяви, че Москва е готова за диалог с новоизбрания президент. Той каза, че коментарите на Тръмп, че ще се опита да сложи край на войната заслужават внимание. Пред телевизия Ен Би Си Тръмп каза, че още не е разговарял с Путин след изборната си победа, но допълни: "Мисля, че ще разговаряме", припомня Ройтерс.
Рябков отбеляза, че "декларациите, изявленията, обещанията и сигналите са важни".
"От американска страна те идват по различни линии и на всички нива и всичко се записва. Но са необходими действия и ние ще дадем своите оценки по конкретни случаи на бъдещата администрация. Смятам, че някои послания от страна на новоизбрания президент на САЩ относно бързото решение на ситуацията в Украйна не са нищо повече от риторика, нищо повече от начин да привлече допълнително внимание към себе си в предизборната кампания".
"Ясно е, че не може да има просто решение на този проблем или на тези проблеми, свързани със случващото се в Украйна и около нея", добавя Рябков.
"А пътят, по който от Руската федерация предлагаме да се движим е единственият реалистичен и беше определен по време на речта на президента Владимир Путин в Министерството на външните работи на 14 юни и впоследствие беше затвърден в речта му на форума във Валдай", изтъкна Рябков.
На 14 юни 2024 година президента Владимир Путин заяви, че Русия би могла незабавно да спре военните действия в Украйна, ако Киев изтегли войските си от територията на Запорожие, Херсон, Донецк и Луганск. Според него, това би открило пътя за мирни преговори, които могат да започнат веднага. Той подчерта, че условията му за мир са ясни и няма да бъдат променяни.
Заместник-министърът подчерта, че "администрацията на САЩ трябва да приеме тези сигнали много сериозно - както отиващата си, така и бъдещата".
Рябков предупреди, че се запазва заплахата за прекъсване на дипломатическите отношения със САЩ, ако замразените активи на Русия бъдат конфискувани или Вашингтон ескалира напрежението във връзка с Украйна.
Рябков коментира и обновената ядрена доктрина на Русия, като обясни, че тя ще даде възможност на страната "да прибегне до ядрения вариант" при остра криза в отношенията със Запада и ситуацията в Украйна, отбелязва Интерфакс.
"Този процес ще бъде завършен. Като върховен главнокомандващ, президентът на Руската федерация несъмнено ще вземе решения, които ще означават усъвършенстване на концептуалните основи на нашата дейност в тази сфера", каза още заместник-министърът пред руската информационна агенция.
През септември Путин предупреди Запада, че съгласно предложените промени в доктрината Русия може да използва ядрено оръжие, ако бъде поразена с конвенционални ракети, и ще смята всяко подкрепено от ядрена държава нападение срещу нея за съвместна атака.