Първи ден в Шенген: Без опашки по границите, до минута за плащане на таксата на "Дунав мост 2"
Връщането у дома се оказа лесно, за разлика от задръстванията на "Кулата" преди седмица
След като точно в 00:00 ч. тази нощ България стана пълноправен член на Шенгенското пространство, преди утрешното връщане на работа след почивните дни, българите не чакаха по границите с часове на прибиране в родината.
Трафикът бе нормален на всички гранични контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) с Румъния, Гърция, Сърбия, Република Северна Македония и с Турция, съобщиха от Главна дирекция "Гранична полиция" в обобщение на информацията за трафика към 18 часа.
До 7 януари включително е въведена временна организация на движение по мостовото съоръжение Дунав мост при Русе - Гюргево. Движението ще се извършва и в двете ленти. Освен ГКПП "Русе", шофьорите могат да се насочат и към ГКПП "Силистра", ГКПП "Кардам", ГКПП "Дуранкулак", ГКПП "Кайнарджа" и ГКПП "Крушари". Последните два са с работно време от 08:00 до 20:00 часа всеки ден, през тях не се пропускат товарни автомобили.
От 30 секунди до една минута отнема заплащането на таксата за преминаване на "Дунав мост 2" при Видин - Калафат след влизането ни в Шенгенското пространство, коментира пред БТА директорът на Българо-румънското дружество, управляващо мостовото съоръжение, Павел Паунов. По думите му бързо и безпрепятствено преминават камионите и леките автомобили.
Днес бариерите за граничен контрол бяха вдигнати, както за вход, така и за изход от страната. Единствено трябва да се спре и да се заплати таксата за преминаване на моста. "Въпросът е да бъде произведен фискалният бон и да бъде даден на шофьора", обясни Паунов. Съвместни екипи на българската и румънската гранична полиция отклоняваха избирателно товарни автомобили за проверка.
По думите на директора на Главна дирекция "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов контролът на граничните контролно-пропускателни пунктове с Румъния ще остане, но няма да е задължителен. От 1 януари проверките ще продължат още половин година, като те ще се извършват на база "анализ на риска".
Изпълнителният директор на Националната агенция по приходите Румен Спецов, който посети Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Кулата", каза, че ще бъде засилен контролът на местата на разтоварване на стоки.
"Националната агенция за приходите продължава да изпълнява контролни функции. Това, че колегите няма да са на самия пункт, а ще бъдат във вътрешността на страната по никакъв начин няма да свали нивото на сигурност на проверка. Разполагаме с мобилни офиси, в които имаме достъп до централната база данни и до предварително декларираните стоки с висок фискален риск. Така че всяко едно превозно средство, което бъде отклонявано по един от двата критерия ще бъде проверявано", обясни изпълнителният директор на НАП.
"Ние получаваме адекватна информация къде ще бъдат разтоварени стоките, от какво превозно средство. Така че колегите, които досега са работили в самата гранична част, сега ще бъдат разпределени вътрешно в страната", каза още Румен Спецов, цитиран от БТА.
Днес служебният министър-председател Димитър Главчев и министри на туризма - Евтим Милошев и на регионалното развитие и благоустройство - Виолета Коритарова, както и директорът на Агенция "Митници" Георги Димов и директорът на "Гранична полиция" Антон Златанов посетиха "Кулата", където символично беше вдигната бариерата след приемането на България за пълноправен член на Шенген.
"Готови сме да въведем изкуствен интелект, който да ни дава информация какво преминава през територията на страната", даде заявка директорът на Агенция "Митници" Георги Димов. Той поясни, поясни, че агенция "Митници", НАП, "Гранична полиция" и Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" са създали по указания нов технологичен ред, по който да се извършват както компенсиращи, така и контролни действия от страна на структурите.
Във Дамяница, при 17-и километър на влизане в България, бе демонстриран за първи път новият ред за извършване на проверки на преминаващи тежкотоварни автомобили. С помощта на скенер, обучени кучета и съвместен екип от представители на контролните институции ще се извършва преглед и проверка на случаен принцип или по подаден сигнал. Проверките ще се извършват в радиус от 30 километра от границата.
"Тези проверки ще извършваме с ясното съзнание да не възпрепятстваме движението на товарите и туристическия поток, но и с отговорността, и ангажиментите, които премиерът и правителството са ни възложили", каза още директорът на Агенция "Митници".
За спокойното прибиране у дома днес, освен Шенген, допринесоха и благоприятните метеорологични условия. Преди началото на празниците пътуването се превърна в кошмар за мнозина. В навечерието на Нова година между 40 и 50 минути отнемаше преминаването на граничния пункт "Кулата". Трафикът по автомагистрала "Струма" е натоварен в посока ГКПП-то, като опашката от автомобили след Благоевград е километрична.
Малко по-рано - на 21 декември, се стигна до невиждани задръствания на магистрала "Тракия", където колоната достигна рекордните 44 км. За трудното пътуване обаче допринесе и снегът. От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация излязоха с гневна позиция, като заявиха, че не може при "натрупване на едва от 3 до 5 см покривка семейства с малки деца да студуват с часове по магистралите". От бранша призоваха управляващите да помислят, че "тези хора, които пътуват за празниците в едната посока, след няколко дни ще пътуват обратно и да осигурят необходимите условия това да се случи безпрепятствено и безопасно".