Десетки тонове мъртва риба изплува в морето до гръцкия град Волос. Властите забраниха достъпа на туристи до шест плажа. По бреговете до град Волос служители на общинските власти събират тонове мъртва риба. Досега санитарните власти са изчистили 60 тона риба, предаде БНР.

Води се предварително разследване, за да се установят причините за този инцидент, съобщават от прокуратурата.

Огромното количество мъртва риба е заплаха за обещественото здраве, предупреждават местните власти. Изследват се проби както от мъртвата риба, така и от устието на езерото Карла. Предполага се също, че е възможно някакво вещество да е довело до унищожение на рибите.

По повод на инцидента, причините за който още не са изяснени, на шест плажа до град Волос е отнет синият флаг за екологично чисто място.

Шокиращи са кадрите от пристанището на града, където екипи на общината събират хилядите мъртви риби, плаващи в пристанището, и ги изхвърлят в камионите за боклук. На съответното видео, публикувано в интернет, всъщност се виждат вътре в боклукчийския камион мъртви риби, разпръснати сред черните чували, които общинарите са набавили за тяхното събиране.

Това не е първият подобен случай във волоското пристанище, отбелязва местния уебсайт taxydromos.gr. Отделът за управление на защитените територии в Тесалия смята, че това са сладководни риби, които се насочват към Пагаситикос от тунела Карла. Сладководните риби не понасят морска сол. Те не могат да се адаптират и по този начин умират от задушаване.

"Рибата идва от прясна вода. От това, което се вижда, след наводненията, които имахме, Паракарлийските райони бяха наводнени, имахме голямо наводнение. Редица риби от съседните канали се озоваха там и сега тези риби, тъй като водите от язовир Карла се изпразват, част от тях се озовават в Пагаситикос", казва професор Димитрис Клаудатос пред taxydromos.gr.

Според него мъртвите риби не показват, че водите на Пагаситикос не са с добро качество, а смъртта им е дошла от разликата в солеността.