Талибаните в Афганистан отпразнуваха три години на власт с мащабен военен парад. Той се проведе на летището в Баграм, където преди се намираше най-голямата американска база в страната, съобщава "Ал Джазира".

В честването участваха множество американски бойни системи, като хеликоптерите UH-60 Blackhawk, бронирани машини и всъдеходи MaxxxPro, Textron MSFV/ASV и HMMWV, бронетранспортьори M113, както и различни артилерийски установки.

Вижте снимки от парада на талибаните >> >> >>

Сред гостите в бившата американска база бяха китайски и ирански дипломати. "Ал Джазира" припомня, че Баграм бе основния военен център на САЩ в Афганистан. В продължение на две десетилетия базата бе една от главните мишени на талибаните.

Бойците на ислямското движение превзеха Кабул на 15 август 2021 г., след като подкрепяното от САЩ правителство се разпадна и лидерите му избягаха в изгнание.

В периода между 2001 и 2021 година Вашингтон отделя 83 милиарда долара, за да тренира и въоръжи афганистанската войска. Колапсът на подкрепяното от САЩ правителство в Кабул остави в ръцете на талибаните модерно въоръжение на стойност милиарди долари.

В арсенала им попада и голям брой подарена съветска техника, като балистичните ракети "Скъд" и "Луна-М", модернизирани танкове Т-62, ракетна артилерия "БМ-21 Град", вертолетите Ми-17 и Ми-24 и други.

Тази година на парада направиха впечатление отрядите на малки кросови мотори. Именно те бяха предпочитания метод за транспорт по време на продължилата 20 години битка на талибаните с подкрепяната от САЩ власт в Кабул.

След победата на талибаните Афганистан се превърна в една от най-изолираните страни в света. Тя е критикувана от ООН заради дискриминацията срещу жените и завръщането на публичните екзекуции.

"Изминаха три години, откакто мечтите на момичетата бяха погребани", каза Мадина, 20-годишна бивша студентка в Кабул, пред агенция АФП.

Междувременно, премиерът Мохамад Хасан Ахунд, който не се появи на военния парад, похвали победата на талибаните над "западните окупатори" в изявление, прочетено от неговия началник на кабинета.

Талибанското правителство има "отговорността да поддържа ислямското управление, да защитава собствеността, живота на хората и уважението на нашата нация", каза той.

"Като млад мъж виждам бъдещето на Афганистан светло... Ние сме независими и хората около нас са единни", заяви ръгбистът Самиула Акмал. Афганистанецът похвали парада, като каза, че е "по-добър от други години".

Не всички обаче са така ентусиазирани, пише "Ал Джазира".

"Последните три години бяха едни от най-лошите в живота ни", споделя 26-годишният Залмай, който работи за организация с нестопанска цел и посочва само фамилното си име.

"Не знам за каква сигурност говорят талибаните. Хората са гладни, младежите нямат работа... както момичетата, така и момчетата са изправени пред несигурно бъдеще", допълни той.

Опити за съживяване на икономиката на Афганистан са трудни, заради отказа на мнозинството от страните по света да признаят управлението им.

"Талибаните казват, че са наследили фалирала държава в корумпирана икономическа система, разчитаща на чуждестранна помощ", казва репортерът Осама Бин Джаваид. "Чуждестранните резерви на националната банка на Афганистан също са конфискувани от САЩ."

Съвместно изявление на международни неправителствени групи предупреждава за нарастващия недостиг на финанси, като 23,7 милиона души се нуждаят от хуманитарна помощ.