Рдедица държави изразиха задоволството си от постигнатото споразумение между двете враждуващи съседни държави - Армения и Азербайджан. Представители на двете страни обявиха вчера, че са договорили текста на мирното споразумение за прекратяване на продължаващия близо четири десетилетия конфликт между тях. Текстът на споразумението обаче все още не е подписан от страните.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш приветства днес мирното споразумение между Азербайджан и Армения, като подкрепи усилията на двете страни за постигане на траен мир, заяви неговият говорител Стефан Дюжарик, цитиран от Франс прес, цитирана от БТА.

Генералният секретар "е окуражен от напредъка, постигнат от страните в посока нормализиране на отношенията, и силно подкрепя усилията им за разрешаване на всички нерешени въпроси в интерес на дългосрочния мир в региона", се казва в изявлението на Дюжарик.

Русия приветства постигнатото мирно споразумение между Азербайджан и Армения, и го смята за важна стъпка, въпреки че текстът му все още не е подписан от двете страни. "Подкрепяме тази важна стъпка към пълна и всеобхватна нормализация на отношенията между Армения и Азербайджан", посочи в изявление говорителката на руското външно министерство Мария Захарова.

Министър-председателят на Армения Никол Пашинян разговаря днес по телефона с руския президент Владимир Путин, съобщи арменската новинарска агенция АРМЕНПРЕС. Пашинян е информирал Путин за завършването на проектотекста на Споразумението за мир и установяване на междудържавни отношения между Армения и Азербайджан, както и за приключването на преговорите, се посочва в съобщение на канцеларията му.

Министерството на външните работи на Иран приветства новината за постигнатото споразумение между Армения и Азербайджан за условията на мирното споразумение между двете държави, предаде иранската новинарска агенция ИРНА. Говорителят Есмаил Багаи изрази надежда, че с ангажирането на Азербайджан и Армения към разрешаването на споровете чрез диалог и дипломация светът скоро ще стане свидетел на траен мир и стабилност в региона.

Външното министерство на Казахстан публикува изявление във връзка с приключването на преговорите за мирно споразумение между Азербайджан и Армения, предаде националната новинарска агенция Казинформ.

"Република Казахстан приветства изявлението на външните министерства на Азербайджан и Армения по отношение на приключването на преговорите по проектоспоразумението за мира и установяването на междудържавни отношения между двете страни. Изразяваме увереност, че постигането на споразумението и подписването на историческия документ ще бъде важна крачка към нормализирането на отношенията между Азербайджан и Армения, както и към установяването на стабилност, сигурност и просперитет за целия регион на Южен Кавказ. Казахстан потвърждава силната си подкрепа за продължаването на конструктивния диалог между двете държави и установяването на траен и продължителен мир", пише в изявлението.

Европейският съюз приветства вчерашното изявление на Азербайджан и Армения, че са приключили с преговорите за мирно споразумение след две войни между южнокавказките държави, предаде Франс прес.

"Поздравяваме двете страни за положените усилия в тази посока през последните две години", каза в изявление върховната представителка на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас.

Председателят на Европейския съвет Антонио Коща в публикация в социалната мрежа "Екс" също изрази "искрените си поздравления" за ръководителите на двете страни.

"Сега ви насърчавам бързо да подпишете мирно споразумение", добави Коща.

"Това изявление представлява решителна стъпка към мир и устойчива сигурност в региона. От съществено значение е да се запази тази инерция и да се гарантира, че този процес се извършва гладко", заяви Калас.

Президентът на Франция Еманюел Макрон заяви снощи, че споразумението за условията на мирния договор между Армения и Азербайджан трябва да отвори пътя за трайно мирно споразумение в региона, предаде Ройтерс, като се позова на негов пост в платформата "Екс", цитиран от Ройтерс и БТА.

"Приветствам съобщението за приключването на преговорите между Армения и Азербайджан. Сега вече няма повече пречки за подписването на мирен договор между Армения и Азербайджан, който би трябвало да проправи пътя за траен мир в Южен Кавказ", написа Макрон. 

Двете страни са водили две войни - едната е спечелена от Армения след разпада на Съветския съюз, а другата - от Азербайджан през 2020 г. Войните се водиха за контрола над азербайджанския регион Нагорни Карабах, предимствено населен с арменци и който те наричат с историческото му име Арцах.

Азербайджанските сили най-накрая го отвоюваха изцяло от арменските сепартисти през септември 2023 г. след мълниеносна военна офанзива.

Армения и Азербайджан са преживели множество трансгранични сблъсъци след провъзгласяване на независимостта си и разпада на Съветския съюз през 1991 г.

Русия, Европейският съюз и САЩ са участвали в различни периоди в посредническите усилия за уреждане на конфликта.