Светът е разделен след "най-кървавия" ден в ивицата Газа
58 убити палестинци и 2770 ранени при сблъсъците в ивицата Газа
Шведският министър на външните работи Маргот Валстрьом изрази съжаление, че Европейският съюз няма единна позиция за израелско-палестинския конфликт, предаде ТАСС.
В същото време, в интервю за шведското радио, тя изрази надежда, че ще се намери някакво решение при създалата се ситуация.
Разделение в ЕС
От 2009 г. ЕС има обща платформа, "предполагаща решаване на израелско-палестинския конфликт на основата на концепцията за две държави", припомни Валстрьом и подчерта, че "не вижда каквато и да било алтернатива".
"Всички разбират, че преместването (на посолството на САЩ в Израел от Тел Авив в Ерусалим) е голяма и негативна стъпка. То променя целия баланс и противоречи на резолюции на ООН", предупреди шведският външен министър.
Вчера се състоя церемонията по преместването на посолството на Съединените щати в Израел от Тел Авив в Ерусалим. В този ден най-малко 58 палестинци бяха убити в ивицата Газа от израелската армия при протести срещу този ход на президента Доналд Тръмп, който бе приет изключително негативно в много страни по света. Съобщава се за 2771 ранени при размириците, 1373 от тях са получили огнестрелни рани.
Три държави от ЕС - Чехия, Унгария и Румъния - обаче не искат да осъдят преместването на посолството. В събота говорителят на чешкия президент Милош Земан съобщи, цитиран от Франс прес, че трите страни са блокирали приемането от ЕС на декларация, критикуваща този ход на Тръмп.
"Размирици" и в ООН
Две трети от страните членки на Съвета за сигурност на ООН изразиха "дълбоко безпокойство", че Израел не изпълнява негова резолюция от 2016 г. за слагане на край на строителната дейност в окупираните палестински територии, предаде Ройтерс.
Писмото им до генералния секретар на световната организация Антониу Гутериш бе изпратено вчера - най-кървавия ден за палестинците в ивицата Газа от войната между Израел и Хамас през 2014 г.
"Съветът за сигурност трябва да застане зад своите резолюции и да направи така, че те да имат значение; в противен случай има риск да подкопаем надеждността на международната система", пишат 10 от 15-те страни членки - Боливия, Екваториална Гвинея, Казахстан, Китай, Кот д'Ивоар, Кувейт, Перу, Франция, Холандия и Швеция.
САЩ блокираха приемането от Съвета за сигурност на ООН на комюнике, призоваващо за независимо разследване на смъртоносните сблъсъци в ивицата Газа, предаде Франс прес, като се позова на дипломатически източници.
В отхвърления текст Съветът за сигурност изразяваше "своето възмущение и печал от смъртта на цивилни палестинци, упражняващи правото си на мирен протест". Той настояваше за "независимо и прозрачно разследване" на трагичните събития.
"Съветът за сигурност потвърждава, че всяко решение или действие, което претендира да променя характера, статута или демографския състав на свещения град Ерусалим няма никакви никакви правни последици... и трябва да бъде анулирано в съответствие със съответните резолюции на Съвета за сигурност", се подчертаваше в блокираното комюнике.
Тръмп пишел история
Американският вицепрезидент Майк Пенс заяви, че президентът Доналд Тръмп е направил за една година повече от всеки свой предшественик през последните 70 години, за да сближи САЩ и Израел, предаде Асошиейтед прес.
На тържество във Вашингтон по случай Деня на независимостта на Израел Пенс нарече Тръмп "най-големия защитник, който еврейската държава някога е имала".
"Президентът (на САЩ) сега написа история", увери той.
Австралийският премиер Малкълм Търнбул обаче обвини ислямисткото движение Хамас, което контролира ивицата Газа, за убийството на десетки палестинци от израелската армия в анклава вчера, предаде Асошиейтед прес.
"Хамас търси конфронтация. Те се стремят да провокират израелските сили за отбрана", каза Търнбул.
Хамас ли са виновни?
Австралийският министър на външните работи Джули Бишоп призова Израел да отговаря пропорционално и да се въздържа от прекомерна употреба на сила.
Австралия няма да последва примера на Съединените щати и да премести посолството си в Израел от Тел Авив в Ерусалим, даде да се разбере Търнбул.
Вечният проблем
Статутът на Ерусалим е един от ключовите проблеми пред решаването на израелско-палестинския конфликт. Израел превзе източната част на града по време на Шестдневната война от 1967 г. - анексия, която не е призната от международната общност. Израел настоява, че Ерусалим е "вечна и неделима" негова столица. Палестинците обаче искат източната част на града за столица на бъдещата си държава.
Въпросната резолюция на Съвета за сигурност на ООН от 2016 г., която Израел не изпълнява, подчертава, че няма да бъдат признати никакви териториални промени след 4 юни 1967 г. - т. е. превземането от еврейската държава на Западния бряг на река Йордан и Източен Ерусалим.