Договорът предвижда редица отстъпки от страна на властите като предсрочни президентски избори, формиране на коалиционно правителство и конституционна реформа.

Текстът бе подписан след дни на кървави сблъсъци, при които в Киев загинаха над 80 души, а стотици бяха ранени.

Вижте снимки от подписването >>

Вижте снимки от бойно поле "Майдан" >>

По-малко от час след подписването украинският парламент прие с мнозинство закона за връщане на конституцията от 2004 г.
386 от общо 397 присъстващи в 450-местната Върховна Рада гласуваха "за".

Гласуваният текст ограничава правомощията на президента и дава на парламента правото да назначава ключови министри.

Съгласно конституцията от 2004 г. правителството се съставя и одобрява от парламента, а мандатът на депутатите е не 4, а 5 години. Премиерът се избира от депутатите измежду кандидатите, предложени от президента.

Президентът внася и кандидатурите на министрите на отбраната, на външните работи и на шефа на Службата за сигурност на Украйна. Останалите министри се предлагат и избират от парламента.

Върховната Рада гласува и безусловна амнистия за задържаните протестиращи.

В изявление по-рано Виктор Янукович обяви, че ще инициира предсрочни президентски избори, създаване на коалиционно правителство и връщане на конституцията от 2004 г. с преразпределяне на пълномощията в полза на парламентарната република.

Подписването на споразумението стана в присъствието на външните министри на Германия и Полша, и на ръководителя на отдела по европейските въпроси към френското министерство на външните работи. Пратеникът на руския президент в Киев заяви, че не е подписвал споразумението между враждуващите страни, защото "ние сме само свидетели тук и диалогът между украинците си е тяхна работа".

В петък вечерта украинският парламент гласува да бъде уволнен вътрешният министър Виталий Захарченко заради превишаване на служебните
пълномощия и насилието, използвано по време на уличните протести.

Украинският парламент одобри тази вечер промяна в наказателния кодекс, която ще позволи освобождаването на експремиера Юлия Тимошенко след прекарани от нея повече от две години в затвора.

Парламентът в Киев прие днес и решение за предоставянето на държавна помощ за участниците в масовите протести, както и за роднините на загиналите и за ранените.

Според огласени днес данни на украинското здравно министерство загиналите през последните четири дни на стълкновения са 77, медицинска помощ са потърсили 581 човека, като 371 от тях са били настанени в болница.

АНКЕТА: Ще сложи ли споразумението край на кризата в Украйна?