Социалистът Педро Санчес взе властта в Испания
46-годишният професор по икономика е наричан "Красавеца"
Испанският премиер Мариано Рахой падна от власт след решение на съда по голяма корупционна афера, в която беше замесена неговата Народна партия. В парламента мнозинство от 350-те депутати гласуваха днес вот на недоверие, внесен от лидера на социалистическата опозиция Педро Санчес след тази присъда и той стана премиер на страната.
Роден на 29 февруари 1972 г. в Мадрид, Санчес израства в заможно семейство с баща предприемач и майка чиновник и следва икономика в испанската столица преди да завърши магистратура по политическа икономия в Свободния университет в Брюксел.
Общински съветник в Мадрид от 2004 до 2009 г., той става депутат през 2009 г., след оставката на титуляра на мястото, преди да изживее мълниеносен възход.
През 2014 г. застанал начело на една отслабена социалистическа партия в резултат на първите първични вътрешнопартийни избори, той се нарежда след Мариано Рахой на изборите през декември 2015 г. В контекста на последвалата политическа парализа се опитва безуспешно да състави правителство с подкрепата на "Сиудаданос" и "Подемос".
През юни 2016 г. са свикани нови избори и социалистическата партия отива още по-надолу, като отбелязва най-лошия си резултат от възстановяването на демокрацията през 1977 г. Санчес е изхвърлен от социалистическата партия, чието ръководство го държи отговорен.
Той обаче се завръща през парадния вход през май 2017 г., като активистите гласуват за възстановяването му начело на партията.
Санчес ще остане отсега нататък за Народната партия (на Мариано Рахой) като съкрушителя на един премиер, който оцеля досега в много кризи, отбелязва Франс прес.
Със само 84 депутати в долната камара на парламента, Санчес, който не е вече депутат и не разполага с трибуната, която представлява парламентът, беше принуден да се съюзи с "Подемос", каталунските сепаратисти и баските националисти, за да свали Мариано Рахой чрез вот на недоверие.
Социалистическият лидер разчита бързо да предприеме мерки в социалната сфера, за да "засили нивото на популярност на своята социалистическа партия", отбелязва Антонио Баросо, анализатор от "Тенео Интелиджънс", и да се яви по-силен на следващи предсрочни избори, на които "Сиудаданос" са сочени за победители от проучванията.