В разгара на търговска война със САЩ, китайският президент Си Цзинпин беше посрещнат с червен килим днес на най-големия бизнес форум в Русия - възможност за Москва и Пекин да демонстрират тесните си икономически връзки пред Вашингтон.

След пристигането си в сряда в Русия китайският президент получи бляскав прием в Кремъл, където нарече Владимир Путин свой "най-добър приятел", а после го придружи до московската зоологическа градина, за да видят две панди, предоставени й от Китай.

Очаква се Си Цзинпин, наред с Владимир Путин и генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, да говори днес на пленарна сесия на икономическия форум в Санкт Петербург.

Според китайското президентство, Си ще обърне внимание на "значимите идеи на Китай в областта на устойчивото развитие и волята му да работи с всички страни в подкрепа на мултилатерализма".

"Тазгодишният форум илюстрира ясно колко двуполюсен е станал светът: в една и съща седмица президентът Тръмп пие чай с кралицата в Лондон, докато президентът Путин посреща президента Си в Санкт Петербург", отбелязва основателят на консултантската компания "Макро адвайзъри" Крис Уифър.

Силно небалансирано в полза на Пекин, икономическото разбирателство между двете огромни съседни държави в последните години постоянно се засилва, докато отношенията между Москва и Запада, начело със САЩ, се влошават в резултат на множество кризи.

Сближаването между Москва и Пекин се засилва от мерките на САЩ срещу двете страни под формата на санкции и търговска война.

Макар това да е първо посещение на Си Цзинпин на форума, на който води делегация от хиляда души, срещите на руския и китайския президент напоследък зачестиха (последната се състоя в края на април), докато Москва и Пекин отбелязват 70-годишнината от установяването на дипломатически отношения.

"Двуполюсен свят"

ЕС остава най-големият инвеститор в Русия, далеч пред САЩ и Китай. В контекст на високо напрежение между Русия и Запада обаче търговският обмен между Москва и Пекин според Кремъл се е увеличил с една четвърт през 2018 г., достигайки рекордните над 100 милиарда долара.

Впрочем на Русия й е много необходимо да привлече чуждестранни инвестиции, както напомни вчера Владимир Путин. Тази нужда е от още по-голямо значение в контекст на забавяне на икономиката в началото на годината и спад в популярността на руския президент.

В началото на четвъртия си мандат миналата година той обяви амбициозни "национални проекти" за няколко милиарда евро, които трябва да се финансират въпреки напрегнатия бизнес климат. Освен заради санкциите, западните инвеститори са предпазливи след съдебното преследване срещу американския финансист Майкъл Калви и френския му колега Филип Делпал, ръководители на влиятелния фонд "Беринг восток".

Дисбаланс

В сряда в Кремъл бяха подписани множество търговски договори и най-вече знаков контракт, поверяващ на телекомуникационния гигант "Хуавей", обвинен в шпионаж от САЩ, изграждането на мрежата от пето поколение (5Джи) в Русия заедно с местния оператор МТС.

"Китай не бърза да отвори широко шлюзовете на инвестициите: той иска да се чувства сигурен в дългосрочен план, не иска да прибързва", отбелязва Чарлз Робъртсън, главен икономист в инвестиционна компания "Ренесанс капитал".

При все това експертът очаква "огромни китайски инвестиции в Русия" през следващите години, най-вече в проекти от новия "Път на коприната" на Пекин.

Сред големите проекти, свързващи Москва и Пекин, е газопроводът "Силата на Сибир", който съюзява руския гигант "Газпром" и китайския Си Ен Пи Си (CNPC, Китайска национална петролна корпорация) и се очаква от декември 2019 г. да започне да доставя руски газ в Китай.

Си Ен Пи Си и китайският държавен инвестиционен фонд "Силк роуд фънд" притежават също 29,9 процента (при 20 процента за "Тотал") от гигантския проект за втечнен природен газ "Ямал" в Северозападен Сибир на руската компания "Новатек".

"Несиметричността (между двете страни) е налице във всички области, но е особено видима в икономическата", посочва доклад, публикуван през май тази година от Института за международни политически изследвания в Милано.

"Брутният вътрешен продукт на Русия днес е не по-голям от този на провинция Гуандун, а разходите й за отбрана представляват едва една трета от тези на Китай. Не е трудно да се види кой има превес в тези отношения", се отбелязва в документа.

Превод БТА