Шефовете на ЕК и ЕС подписаха сделката за Брекзит: какво предстои до развода на 31 януари
В последните дни бяха направени няколко решителни стъпки по пътя към Брекзит
Председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен подписаха рано тази сутрин споразумението за оттеглянето на Великобритания от ЕС. Двамата съобщиха новината в профилите си в Туитър.
Нещата неминуемо ще се променят, но запазваме приятелството си, заявява Мишел. Нямам търпение да започнем да пишем тази нова страница, допълва той. Фон дер Лайен отбелязва единствено, че с днешното действие се открива пътят за утвърждаване на споразумението от Европейския парламент.
Комисията по конституционни въпроси на Европейския парламент даде късно вчера положително становище за одобряване на споразумението. Повечето депутати от комисията определиха деня като "тъжен" - сред тях бе и Антонио Таяни - председател на комисията. Те обаче изразиха надежда, че има възможност и за връщане обратно, за което има член 49 в Договора на ЕС. Този законов текст съдържа правната база за присъединяване към ЕС на която и да е европейска държава. А както е известно, член 50 от Договора за Европейския съюз урежда процедурата, по която една държава членка може да се оттегли от ЕС.
Предстои на 29 януари от 18.00 ч. централноевропейско време ЕП да гласува на заседание в Брюксел окончателното утвърждаване на текста. До 31 януари остава Европейският съвет с квалифицирано мнозинство също да вземе положително решение, за да може Великобритания да е напуснала Общността на 1 февруари.
От британска страна кралица Елизабет Втора одобри вчера, 23 януари, законопроекта за излизане на Обединеното кралство от Европейския съюз. Това беше последната официална стъпка, за да може законопроектът да стане действащ закон.
Ден по-рано, на 22 януари британският парламент одобри законопроекта - повече от три години, след като британците се произнесоха на референдум за излизане от ЕС.
Великобритания ще може да напусне официално ЕС в 23 ч. на 31 януари (в полунощ централноевропейско време). От 1 февруари и до края на преходния период в края на годината всекидневният живот на британците и на 3,2 милиона европейци във Великобритания ще остане като цяло непроменен. Лондон обаче ще загуби достъп до лостовете на властта в Брюксел - европейски депутати, еврокомисар и др., отбеляза в. "Монд".
Мартина Андерсън от групата на Европейската обединена левица/Северна зелена левица и член на северноирландската партия "Шин Фейн" заяви, че Брекзит е несъвместим със Споразумението от Разпети петък за мир в Северна Ирландия, предаде БНР.
"Това, което искам да кажа на колегите и приятелите тук, е, че трябва да останете бдителни. Разделението на Ирландия е проблем не само за ирландския народ, но и за Европа. На него трябва да се сложи край", каза Андерсън.
Депутатката изрази надежда Ирландия да се обедини и по-късно да изпрати свои депутати в Европейския парламент.