Северна Корея изпробва пред Ким Чен-ун нова тактическа оръжейна система
САЩ са решили да не разкриват данни за размера на ядрения си арсенал
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун е присъствал вчера на изпробването на тактическо управляемо оръжие от нов тип, съобщи държавната севернокорейска новинарска агенция КЦТА.
Това е първият оповестен оръжеен тест след втората американско-севернокорейска среща на върха през февруари в Ханой, която приключи без споразумение. Тогава президентът на САЩ Доналд Тръмп изрази оптимистичната си нагласа, че разговорът ще доведе до край на Корейската война, но това не се случи. По въпроса с денуклеризацията също не беше постигнато съгласие. По думите на Тръмп държавният глава на КНДР имал определена визия за нещата, но тя все още не се доближава достатъчно до тази на САЩ.
КЦТА не описва за какво точно оръжие става въпрос, дали то е ракета или нещо от друг тип. По принцип "тактическо" означава оръжие с малък обсег, за разлика от дългобойните балистични ракети, които се смятат за заплаха за САЩ, посочва Ройтерс, цитирана от БТА.
КЦТА казва само, че въпросното оръжие има "особен метод на управление на полета" и "мощен боен заряд".
Ким, който ръководил изпитанието, казал, че "приключването на разработката на новата оръжейна система е събитие с особено голямо значение за повишаването на бойната мощ" на армията на Северна Корея.
Ким и миналата година през ноември присъства на изпитание на неидентифицирано "тактическо оръжие", което може да защити Северна Корея като "стоманена стена".
Междувременно администрацията на президента Доналд Тръмп е прекратила, без обяснение, доскорошната практика на американското правителство да разкрива текущия размер на запасите от ядрени заряди, предаде Асошиейтед прес.
Решението бе разкрито в писмо на министерството на енергетиката до Федерацията на американските учени (ФАУ) - частна изследователска група, проучваща въпроси, свързани с ядрените оръжия и ратуваща за по-голяма откритост в действията на властите по въпроси на националната сигурност.
За последно през септември 2017 г. администрацията на Тръмп разкри, че американският ядрен арсенал се състои от 3822 ядрени заряда - със 196 по-малко от предишната година. Цифрата бе съобщена по искане на ФАУ. Тя поискала актуализиране на тази информация през октомври 2018 г., но получила писмото с отказа. "След внимателно проучване . . . бе решено, че исканата информация този път не може да бъде разкрита", се казва в писмото отговор до федерацията, датирано от 5 април. Министерството не обяснява причините за това решение.
Америка е разполагала с най-голям брой ядрени заряди през 1967 г. - общо 31 255, според преценки на учените. Броят им след края на Студената война намалява заради руско-американските споразумения за съкращаване на ядрените арсенали.
АП отбелязва, че Русия не разкрива параметрите на своя ядрен арсенал. По преценка на ФАУ Москва сега притежава около 4350 ядрени заряда.
Пентагонът вчера не е отвърнал на искане на АП за коментар по въпроса.