Сблъсъци между протестиращи и полиция пред парламента в Сеул, военни влязоха вътре (снимки)
Контролираният от опозицията парламент на Южна Корея гласува против военното положение, обявено от президента Юн Сук-йол
Хиляди протестиращи се събраха пред сградата на парламента в южнокорейската столица Сеул и влязоха в сблъсъци с тежко въоръжени полицаи от звеното за борба с безредиците, докато депутатите гласуваха против военното положение, обявено по-рано днес от президента Юн Сук-йол, съобщиха световните агенции.
Още по темата
Всички снимки ВИЖТЕ ТУК>>>
Демонстрантите скандираха "Не на военното положение", "Свалете диктатурата" и "Отворете вратите".
Южнокорейският парламент, който е контролиран от опозиционната Демократическа партия, настоя държавният глава незабавно да отмени извънредните мерки. В заседанието участваха 190 от общо 300-те депутати.
Юн обяви военно положение тази вечер, като обвини опозицията, че симпатизира на комунистическа Северна Корея.
Изненадващият ход на президента припомни времената на авторитарните лидери, каквито страната не е имала от 80-те години на миналия век, и беше незабавно осъден от опозицията и от водача на консервативната партия на самия Юн Сук-йол, предаде БТА.
На телевизионни кадри, излъчени на живо, се виждаше как войници се опитват да влязат в сградата на парламента, а служители на законодателния орган се опитват да ги спрат, като ги пръскат с пожарогасители, допълва Ройтерс. Малко по-късно Би Би Си съобщи, че военни от спецчастите все пак са успели да влязат в парламентарната сграда, но не е ясно какво правят вътре.
Държавният глава Юн Сук-йол обяви извънредното военно положение в телевизионно обръщение и обвини опозицията, че симпатизира на Северна Корея и че блокира дейността на правителството с "антидържавните си действия". Малко по-рано опозиционната Демократическа партия представи проектобюджет, който е с 4 млрд. вона (около 2,87 млрд. долара) по-малък от предложения от правителството. Освен това Демократическата партия поиска импийчмънт на държавния одитор и на главния прокурор.
Началникът на Генералния щаб на армията на Република Корея Пак Ан-су е назначен за командващ военното положение, предаде агенция Йонхап. Той забрани дейността на парламента, политическите партии и сдружения, както и провеждането на митинги. По данни на агенцията всички медии и публикации подлежат на контрол.
Южнокорейската армия обяви, че ще поддържа военното положение, докато президентът не го отмени.
Юн се опитва да прокарва дневния си ред в контролирания от опозицията парламент, откакто встъпи в длъжност през 2022 г. През последните месеци общественото доверие в президента рязко намаля. Той си навлече остри критики и от политическите си съперници, след като отхвърли призивите за независими разследвания на скандали, в които са замесени съпругата му и високопоставени държавни служители. Същевременно депутатите от неговата консервативна Народна партия и опозиционната либерална Демократическа партия не могат да се разберат за законопроекта за бюджета за следващата година.
В днешното си изявление Юн не спомена нищо за конкретна заплаха от страна на разполагащата с ядрено оръжие Северна Корея, а се фокусира върху вътрешните си политически опоненти, допълва Ройтерс. Изненадващото решение шокира цяла Южна Корея, която в миналото си няколко пъти е била управлявана от авторитарни лидери, но от 80-те години на миналия век има демократично управление.
"Танкове, бронетранспортьори и военнослужещи с огнестрелни оръжия и ножове ще управляват страната", каза лидерът на опозиционната политическа формация И Дже-мьон в обръщение, което беше излъчено на живо в интернет. "Икономиката на Република Корея неизбежно ще изпадне в колапс", каза още опозиционният лидер. Той призова гражданите да се съберат пред сградата на парламента, чийто вход според агенция Йонхап е блокиран.
След ката южнокорейския президент обяви военно положение в страната, говорител на Белия дом съобщи, че администрацията на американския президент Джо Байдън е в контакт с южнокорейското правителство и следи внимателно ситуацията.