Сблъсък по Кипърския въпрос от трибуната на Общото събрание на ООН
Топката е в полето на Турция, след като кипърският президент изрази готовност за среща "по всяко време" по този въпрос, за каквато се ангажира генералният секретар на ООН
Трибуната на Общото събрание на ООН в Ню Йорк стана поле на сблъсък по Кипърския въпрос.
В речта си в сряда вечерта президентът на Кипър Никос Христодулидис нарече твърденията на турския президент Реджеп Тайип Ердоган за съществуването на две отделни държави на острова "ревизионистични" и "незаконни по отношение на международното право", предаде БНР.
В същото време генералният секретар на ООН Антониу Гутериш се ангажира с провеждането на съвместна среща между кипърските гърци и кипърските турци по кипърския проблем, за която Христодулидис потвърди, че е готов да се случи "по всяко време".
"Незаконността, произтичаща от нахлуване, агресия и използването на сила, не може да бъде призната", заяви президентът на Кипър в своята реч вчера, отговаряйки на изразеното ден по-рано от турския президент искане международната общност да признае Севернокипърската турска република.
Кипърският държавен глава обвини Турция в "нарушаване на международното право и Устава на ООН" с окупацията на част от страната вече 50 години.
В понеделник генералният секретар на ООН Антониу Гутериш пък разговаря с президента на Република Кипър Никос Христодулидис в централата в Ню Йорк, съобщи вестник "Сайпръс мейл". Според изданието, цитирано от БТА, Гутериш остава ангажиран с провеждането на съвместна среща между кипърските гърци и кипърските турци по кипърския проблем.
Дипломатически източници заявиха пред кипърската агенция КНА, че насрочването на срещата зависи до голяма степен от предстоящата среща на Гутериш с турския президент Реджеп Тайип Ердоган.
Източниците подчертаха, че позицията на Ердоган е от решаващо значение за напредъка, тъй като беше признато, че турската страна досега е била отговорна за забавянето при организирането на срещата, било то с Гутериш или с неговия личен пратеник за Кипър Мария Анхела Олгин.
Отговорността, добавят източниците, е по-скоро на Турция, отколкото на лидера на кипърските турци Ерсин Татар. Източниците посочват още, че Гутериш е потвърдил желанието на кипърската гръцка страна да поднови преговорите и нейните усилия за създаване на положителна атмосфера.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш и президентът на Република Кипър Никос Христодулидис
Снимка: КНА/БТАХристодулидис, от своя страна, потвърди готовността си да поднови преговорите оттам, откъдето са спрели, и да приеме всяка дата, която генералният секретар на ООН сметне за подходяща за съвместната среща. Кипърският президент се обърна директно към Ердоган с настояване за незабавно подновяване на преговорите по Кипърския въпрос, като обяви, че е готов това да стане "днес, а не утре". "Нито една страна, която вярва в моралното превъзходство на своята позиция, не отказва да седне на масата за преговори", подчерта Христодулидис.
Христодулидис благодари на генералния секретар на ООН, "който е политически ангажиран не само с подновяването на преговорите, но и с разрешаването на кипърския въпрос въз основа на договорената рамка".
Кипърският президент каза, че има предвид всичко, което е направила кипърската гръцка страна през последните 18 месеца, откакто той встъпи в длъжност, с конкретни действия, а не на думи, както се изрази. Доказахме нашата политическа воля, нашата готовност да подновим преговорите, като използваме достиженията на преговорите, добави той.
Христодулидис каза още, че генералният секретар на ООН полага усилия в тази посока от известно време, "което се надявам да даде плод". "Повтарям, от наша страна сме готови по всяко време", отбеляза той. Попитан дали е възможна среща през октомври, Христодулидис повтори "по всяко време и навсякъде, това беше нашето послание към генералния секретар".
Трябва да оставим генералния секретар да си върши работата, каза кипърският президент. Той отбеляза, че е бил информиран от ръководителя на ООН, че на 26 септември ще има среща с турския президент Ердоган.
"Да се надяваме, че ще има положителни резултати във връзка с осъществяването на тази среща, която, разбира се, ще бъде последвана от други стъпки и самият той [Гутериш] ще направи изявление", добави кипърският президент.
В рамките на 79-ата сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк президентът на Турция се срещна с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, предаде гръцката агенция АНА-МПА, цитирана от БТА.
След срещата стана ясно, че по кипърския въпрос гръцката страна е потвърдила отдавнашните позиции на Атина и Никозия. Мицотакис подчерта необходимостта от възобновяване на диалога под егидата на ООН. Гърция е изразила и пълната си подкрепа за усилията на генералния секретар на ООН за свикване на тристранна среща, съобщи високопоставен правителствен източник.
"Турските позиции са добре известни. Оставаме оптимисти", отбеляза същият източник.
Кипър е разделен от 1974 г., когато Турция нахлу и окупира северната му част. Поредицата кръгове на водените от ООН мирни преговори досега не доведоха до резултат. Последният кръг от преговори през юли 2017 г. в швейцарския курорт Кран Монтана завърши безрезултатно, припомня кипърската агенция КНА.