Съединените щати и Великобритания изпращат хиляди военни в Афганистан за евакуиране димплматически служители, граждани и местни преводачи да напуснат страната, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Афганистанските сили се изтеглиха от третия по големина град в страната - Херат, който беше под обсада в продължение на седмици. Настъплението на талибаните продължава и правителствените сили на практика изгубиха контрол върху по-голямата част от северен, южен и западен Афганистан, но все още контролират столицата Кабул. Но вече са опасно близо. Дес превзеха град Газни, който е от стратегическо значение и се намира на 150 км югозападно от Кабул.

Британското посолство в Кабул ще бъде преместено на по-сигурно място и в него ще остане минимален брой служители, включително посланикът, обяви министъръг на отбраната Бен Уолъс.

Разполагането на сили за защита и логистична подкрепа се наложи поради нарастването на насилието, докато талибански бойци превземат градове в Афганистан, на фона на изтеглянето на войските на САЩ и съюзниците им.

Уолъс заяви, че е разрешил разполагането на допълнителни военни сили в подкрепа на дипломатическата мисия в Кабул. "Това е отдавна планиран процес и е важно, предвид настоящата ситуация на терен в Афганистан, да вземем решение да преминем към тази фаза", добави той на отделна пресконференция.

 САЩ пращат 3000 военни в Кабул

Министерството на отбраната на САЩ съобщи днес, че ще изпрати временно около 3000 допълнителни войници в Афганистан, за да се грижат за сигурността при евакуирането на персонала от американското посолство в Кабул. Говорителят на Пентагона Джон Кърби каза, че първите войници ще бъдат изпратени през следващите 24 и 48 часа, посочва Ройтерс.

Паралелно с това Вашингтон ще ускори евакуацията на преводачи и други афганистанци, помагали на американската армия, които са застрашени от репресии от страна на талибаните, заяви пред журналисти говорителят на Държавния департамент Нед Прайс.

"САЩ пращат свой военен персонал, за да се улесни изтеглянето на американския дипломатически персонал в Афганистан", заявиговорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс на фона на продължаващото настъпление на таблибаните срещу правителствените сили на Афганистан.

По време на пресконференция Прайс разкри, че Вашингтон планира ежедневни полети от азиатската страна, за да евакуира дипломатическия персонал на САЩ, както и "американските съюзници", описвайки този ход като изтегляне на персонала до "основно дипломатическо присъствие" в Кабул.

Той подчерта, че този ход не представлява "пълна евакуация".

"Нашето посолство остава отворено и дипломатическата ни мисия ще продължи да функционира", завърши той, като в същото време отрече информации, в които се твърди, че САЩ ще премести посолството си в Кабул на летището на града.

По-рано в четвъртък CNN съобщи, че Съединените щати вземат решение да преместят посолството си в Афганистан на летището в Кабул, позовавайки се на американски служител и друг източник, запознат със ситуацията. Има няколко варианта, които Вашингтон обмисля в момента, обясни източникът на CNN, подчертавайки, че "ситуацията остава непостоянна". Поради "влошаващата се" ситуация на сигурност, САЩ искат да преместят своята дипломатическа мисия в Афганистан на летището, за да могат да "изведат дипломатите по-бързо от страната, ако се наложи", се казваше в информацията на CNN, която в последствие беше опровергана от говорителя на Държавния департамент Нед Прайс.

афганистанският персонал по сигурността заема позиция по време на битки между талибаните и афганистанските сили за сигурност в провинция Херат

Снимка: AP/БТА

САЩ са започнали изтеглянето на част от дипломатическия си персонал още през април, когато президентът Джо Байдън обяви, че чуждестранните войски ще се изтеглят от Афганистан преди края на лятото.

"Ускоряването на военната офанзива на талибаните и насилието и нестабилността, които я съпътстват, е причина за сериозни опасения. Във връзка с това, ние ограничаваме още повече присъствието на цивилни американци в Кабул, като взимаме предвид ситуацията в сферата на сигурността. За да улесни евакуацията, министерството на отбраната временно ще разположи допълнителни войници на международното летище" в Кабул, поясни Прайс.

                          Германия призова гражданите си да напуснат Афганистан

По-рано Германия призова гражданите си възможно най-бързо да напуснат Афганистан с редовните полети от страната заради влошаващата се ситуация със сигурността, предаде Ройтерс.

"Отправяме настойчив призив към германските граждани, които са на място, да се възползват от възможностите да напуснат страната с редовните полети възможно най-скоро", заяви външното министерство на интернет страницата си.

Днес бойци на талибаните превзеха стратегическия град Газни и така след дни на ожесточени сблъсъци те са само на 150 км от Кабул. Същевременно ислямистката групировка отхвърли предложението на правителството за подялба на властта.

Бързината и насилието, с които се извършва настъплението на талибаните, накараха много афганистанци да се разгневят на решението на американския президент Джо Байдън да изтегли войските на САЩ и да остави правителството да воюва само.

В понеделник германският министър на отбраната отхвърли призиви, отправени след като бунтовниците превзеха Кундуз, Берлин да върне войниците си в Афганистан. В Кундуз в продължение на десетилетие бяха разположени германски сили.

Германия имаше втория по численост военен контингент в Афганистан след този на САЩ, а в Кундуз загуби в бой повече войници от където и да било другаде след Втората световна война.

Франция и Дания официално преустановиха депортирането на мигранти към Афганистан

Франция и Дания официално преустановиха днес депортирането на мигранти към Афганистан заради сраженията между талибаните и афганистанските сили за сигурност, предаде Франс прес. Франция официално се присъедини към Германия и Нидерландия, които спряха депортациите към Афганистан по-рано тази седмица. Депортациите на афганистанци от френските власти на практика са били спрени още от миналия месец, отбелязва ДПА.

На 11 юли Афганистан призова европейските страни да преустановят депортациите през следващите три месеца заради ожесточаването на боевете в страната. Швеция и Финландия преустановиха депортирането на афганистанци след този призив.

"Решението на афганистанското правителство означава, че ние на практика не можем да извършваме принудително връщане на хора в Афганистан преди 8 октомври тази година, защото за принудителното връщане е необходимо афганистанските власти да имат готовност да поемат депортираните на границата", заяви пред Франс прес датският министър по миграционните въпроси Матиас Тесфайе.

Германия и Нидерландия обявиха вчера, че спират депортациите към Афганистан на кандидатите за убежище с отхвърлени молби.

Бойци на талибаните патрулират в град Газни, югозападно от Кабул

Снимка: AP/БТА

 Тръмп обвини Байдън за военните успехи на талибаните

Скоростта и агресивността на талибанското настъпление накара много афганистанци да обвиняват президента на САЩ Джо Байдън за решението му да изтегли американските войски и да остави афганистанското правителство да се бие само, припомня Ройтерс. Великобритания също изтегли войските си като част от координираните действия с НАТО и САЩ.

Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп също атакува Джо Байдън, кота заяви, че приемникът му е отговорен за военните успехи на талибаните в Афганистан, предаде Франс прес.

"Ако сега бях президент, изтеглянето ни от Афганистан щеше да е обвързано с условия. Това щеше да е едно много по-различно и по-успешно изтегляне и талибаните знаят това по-добре от всеки друг. Разговарял съм лично с талибански лидери, които знаят, че това, което правят днес, нямаше да се допусне, ако аз бях президент", изтъкна бившият президент на САЩ

Тръмп, който загуби на президентски избори през ноември миналата година, не уточни какви мерки конкретно би предприел, за да спре настъплението на талибаните, ако беше на власт, отбелязва АФП.

По време на неговото управление - на 29 февруари миналата година - САЩ поеха задължението да изтеглят силите си от Афганистан до 1 май тази година. В замята талибаните се ангажираха да започнат мирни преговори с афганистанското правителство, да се въздържат от атаки срещу американските военни и американските интереси в Афганистан, и да прекъснат всякакви връзки с Ал Каида. След сключването на това споразумение, правителството на Тръмп намали значително американското военно присъствие в Афганистан и пое ангажимент да спази крайния срок за пълно изтегляне - 1 май.

При встъпването в длъжност на новия американски президент Джо Байдън на 20 януари тази година в Афганистан имаше само 2500 американски военнослужещи и 16 000 души помощен цивилен персона. Байдън първоначално спря изтеглянето, докато анализира ситуацията, а през април потвърди пълното изтегляне на американците. За краен срок отначало бе определена датата 11 септември, но после тя беше променена на 31 август.

По-рано американският президент Джо Байдън заяви, че не съжалява за решението си да изтегли американските части от Афганистан и заяви, че правителствените войски трябва да се бият за каузата си.

"Ще продължим да спазваме ангажиментите си, да оказваме въздушна подкрепа, да ги снабдяваме с храна и оборудване, и да плащаме заплатите им. Но трябва да искат да се бият, те са повече от талибаните. Не съжалявам за решението си да се изтеглим", заяви американският президент.