Правото на самоотбрана предвижда поразяване на цели на територията на противника, както гласи международното законодателство. Всеки съюзник взема сам решенията по този въпрос - това заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте на първата си пресконференция след поемането на поста от Йенс Столтенберг тази сутрин, отговаряйки на въпрос за искането на Украйна да поразява военни цели в Русия със западно оръжие. 

"Разбирам желанието на украинците, но всеки съюзник взема сам решенията по този въпрос", посочи Рюте, цитиран от БТА. Украйна нямаше да съществува в днешния си вид без помощта от САЩ, отбеляза той. Впечатлен съм от украинците, те показаха способност да отблъснат руските сили, каза още Рюте.

Той цитира данни, според които руските дневни загуби във войната са по 1000 убити или ранени, а от началото на сраженията - 500 хиляди загинали или пострадали. Колкото повече помагаме на Украйна, толкова по-скоро войната ще приключи. Украинското ръководство ще реши кога да предприеме мирни преговори, добави Рюте.

"Чуваме често заплахи от Путин, тези заплахи са безотговорни", каза той по повод думите на руския президент, свързани с условията за използване на ядрено оръжие. Не виждаме непосредствена заплаха от употреба на ядрено оръжие, посочи Рюте.

"Ако се поддадем на заплахите на Путин, ще създадем прецедент, че някоя страна може да използва военна сила, за да постигне целите си. Не можем да допуснем това", обобщи генералният секретар на НАТО.

Относно Китай, той посочи, че проблемът е в това, че Пекин е сподвижник на предприетата от Русия война.

Кремъл има чудесни източници, каза Рюте по повод изразените от Кремъл очаквания, че политиката му начело на НАТО няма да се отличава от годините под ръководството на Столтенберг.

Сред трите основни задачи пред алианса Рюте посочи поддържането на способността на НАТО да се защити от всяка заплаха. Трябва да увеличим възможностите за производство на боеприпаси и бюджетите за отбрана, призова той.

Според Рюте е необходимо НАТО и ЕС да взаимодействат повече, включително по отношение на хибридните заплахи. Трябва да продължим работата с партньорите, включително в борбата с тероризма. Китай не може да продължава да подклажда войната в Украйна, без да бъдат засегнати репутацията и интересите на Пекин, допълни той.