Руският олигарх Алишер Усманов съди ЕС заради наложените му санкции
Милиардерът вече е подал иск в Европейския съд, настоява за сваляне на ограниченията, докато трае съдебното дело
Руският олигарх Алишер Усманов съди ЕС заради наложените му санкции в отговор на инвазията на Русия в Украйна.
Милиардерът е подал иск в Европейския съд, с който оспорва включването си в санкционния списък на Европейския съюз. Това са потвърдили пред ТАСС от пресслужбата на съда.
"Искът на г-н Алишер Усманов срещу ЕС е подаден на 29 април. Ищецът настоява за отмяна на решението на съвета за въвеждането на ограничителни мерки спрямо него и за прекратяването на забранителните мерки до излизане на съдебното решение", са уточнили от пресслужбата на съда.
Датата на изслушването засега не е насрочена.
Европейският съвет включи Усманов наред с други руски бизнесмени, висши чиновници и хора от сферата на културата в черен списък, който, по мнението на Брюксел, способства за подриването на суверенитета и териториалната цялост на Украйна, пише ТАСС.
На всички лица от списъка е забранено пътуване в рамките на ЕС, а техните активи на територията на съюза са замразени.
Луксозната 159-метрова яхта на олигарха беше "арестувана" от Германия още в първите дни на войната.
Активите на Усманов бяха замразени, а на самия него беше забранено да влиза във Великобритания. На британските граждани и компании е забранено да сключват каквито и да било бизнес сделки с него.
Съсобственикът на руския концерн USM Holdings заяви в началото на март, че вече не притежава имотите си във Великобритания, което може да спаси тези активи от удара, информира Би Би Си.
Би Би Си тогава разкри, че имение в Съри и къща в Лондон на стойност 82 млн. паунда, собственост на бившия съсобственик на британския футболун клуб "Арсенал", са прехвърлени на свързани с него фондове.
Това повдига въпроса доколко ефективни са санкциите, наложени на руски магнати, смятани за близки до Владимир Путин, сред които е и Усманов.
Британското правителство твърди, че Усманов е "загубил достъп до активи" във Великобритания. На 3 март, седмица след началото на войната, той беше включен в черния списък на руските бизнесмени.