Русия изгони европейски дипломати, участвали в протестите за Навални
И как реагираха лидерите в ЕС
Москва обяви за персона нон грата дипломати от Германия, Полша и Швеция, обвинени, че са участвали в протест в подкрепа на руския опозиционен лидер Алексей Навални, предадоха световните агенции.
Съобщението беше направено в деня на посещението в Москва на ръководителя на европейската дипломация Жозеп Борел.
Дипломатите са обвинени, че са участвали в "неразрешени събирания на 23 януари" в Санкт Петербург и Москва, уточни руското външно министерство, като добави, че "подобни действия са неприемливи и несъвместими с техния дипломатически статут".
Става дума за един дипломат от всяка от трите страни. Посланиците на Швеция, Полша и Германия са били извикани в руското външно министерство.
"Руската страна очаква, че в бъдеще дипломатическите мисии на Кралство Швеция, Република Полша и Федерална република Германия, както и техния персонал, ще следват строго нормите на международното право", подчертава руското външно министерство.
Eвропа реагира
Руският посланик в Германия беше повикан в министерството на външните работи, за да чуе неодобрението на Берлин относно решението на Москва да обяви за персона нон грата тримата дипломати от европейски страни, предаде Франс прес, като се позовава на източник от министерството.
Посланикът беше повикан за "спешен разговор". Малко по-рано канцлерката порица прогонването на дипломатите, като го обяви за неоснователно и германското правителство заплаши с ответни мерки.
Експулсирането на европейски дипломати е неоправдано и е още по-голямо отдалечаване от върховенството на закона в Русия, заяви тя.
Меркел каза, че Германия е готова да продължи санкциите срещу Русия, включително срещу физически лица, но е "дипломатически дълг" каналите за връзка с огромния източен съсед на Европа да останат отворени, предаде Ройтерс.
Френският президент Еманюел Макрон също реагира остро и "категорично осъди" целият случай Навални - от ареста му, до опита за отравяне до експулсирането на дипломати. "Солидаризирам се с трите държави, чиито дипломати бяха изгонени", каза Макрон след виртуална среща на френско-германския Съвет по отбрана и сигурност.
Решението на Русия за експулсиране на шведски дипломат е напълно необоснована, реагира Швеция и опроверга твърдението, че шведския дипломат е участвал в непозволена демонстрация в подкрепа на Навални.
Полското външно министерство също привика за обяснения посланикът на Русия във Варшава.
Британският външен министър Доминик Рааб заяви в Туитър, че решението на Русия да обяви за персона нон грата европейски дипломати, "за това, че си вършат работата" е груб опит за отвличане на вниманието от действията на Москва срещу опозиционни лидери, журналисти и протестиращи, предаде Ройтерс.
"Ние сме солидарни с нашите европейски приятели срещу това неоправдано действие. Това е поредното от поредицата действия, след отравянето на Навални, което показва, че руското правителство загърбва международното право", добави британският външен министър
Върховният представител на Европейския съюз по външна политика остро осъди експулсирането на тримата европейски дипломати от Русия. Той е бил информиран за това по време на срещата с руския външен министър Сергей Лавров.
Отношенията между Русия и Европейския съюз достигнаха най-ниското си ниво след отравянето и вкарването в затвора на руския опозиционер Алексей Навални, заяви по-рано в Москва ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел.
"Ясно е, че отношенията ни са сериозно обтегнати и след случая с Навални достигнаха най-ниското си ниво", заяви Борел на среща с руския външен министър Сергей Лавров.
Лавров, без да споменава името на Навални, заяви, че е готов "да обсъжда всяка тема", като в същото време изтъкна, че Европейският съюз е отговорен за съществуващото напрежение с Москва.