Те членуват в Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС), пише "Росийская газета", цитирана от БТА.

За това се споразумели вчера в уралския град Екатеринбург висши военни от Русия, Беларус, Казахстан, Армения, Киргизстан и Таджикистан.

Ще се разработи "пътна карта" с цел създаване на обща система за ПВО в Централна Азия, която в бъдеще да защитава и и всички страни от ОДКС, уточни началникът на руския Генерален щаб армейски генерал Валерий Герасимов.
След "противовъздушния" ОДКС ще изгради и общ "противоракетен чадър", съобщи той.

Според военни експерти единната система за противоракетна отбрана на територията на ОДКС ще бъде изградена в отговор на неспиращото разширяване на американската ПРО, посочва вестникът.

По късно днес, на общо заседание на ръководствата на външните министерства на Русия и Беларус, външният министър Сергей Лавров отбеляза "съществения напредък" на САЩ и съюзниците им в създаването на глобална система за противоракетна отбрана.

"Русия винаги се обявява за равна сигурност въз основа на баланса в интересите. Приканват ни да се върнем към изпълнението на т. нар. Договор за обикновените въоръжени сили в Европа. Той отдавна е мъртъв и не подлежи на реанимация", каза Лавров.

През лятото държавните глави на страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) поискаха последователно укрепване на източния фланг на НАТО. България, Румъния, Литва, Латвия, Естония, Полша, Унгария, Чехия и Словакия заявиха, че сред приоритетите на алианса трябва да са изграждането на система за противоракетна отбрана и киберзащитата.

Също тогава руският президент Владимир Путин заяви, че системата за противоракетна отбрана, приближаваща се към границите на Русия, е част от нападателната система на САЩ, изнесена в периферията.

"Често ни казват, че системата за ПРО е отбранителна - нищо подобно. Това е нападателна система", каза тогава той.

Ще реагираме адекватно и съразмерно и няма да отминем разгръщането на глобална ПРО и трупането на запаси от стратегическо високоточно оръжие, закани се Путин.

Среща ЕС-НАТО за сигурността

Днес министрите на отбраната на страните от Европейския съюз ще обсъждат с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг основните предизвикателства пред европейската сигурност – продължаващата криза в Украйна и действията на "Ислямска държава" в Ирак и Сирия, предаде БНР.

Очаква се да бъде потвърдена категоричната европейска позиция за зачитане на суверенитета и териториалната цялост на Украйна.

Киберотбраната ще е друг акцент в дискусиите.