Разследват провала на Мосад: Стотици убити и ранени в сраженията след атаката на Хамас
Въоръжени терористи стрелят по улиците на градовете, има заложници и отвлечени, разказва българка в Израел
Най-малко 100 души са загинали, а над 900 души са ранени при масираната атака на "Хамас" срещу Южен и Централен Израел, съобщи Министерството на здравеопазването, предаде The Times of Israel. Съобщава се за десетки израелци отведени като заложници в Газа.
Говорител на израелската армия, която предприе операция в отговор на нападението на Хамас, заяви, че се водят сражения на 22 места по границата с Газа. Има загинали израелски военни и командири. При нужда армията ще мобилизира резервисти, колкото е необходимо, дори стотици хиляди.
Това е най-смъртоносната атака от години в Израел, отбелязва АП.
Палестинското министерство на здравеопазването в Газа съобщи, че най-малко 198 души са били убити, а най-малко 1610 са били ранени при ответните действия на израелската страна, предаде Асошиейтед прес.
Димът се издига от експлозия, причинена от израелски въздушен удар в ивицата Газа, събота, 7 октомври 2023 г.
"Разследват провала на Мосад"
Представители на израелското правителство са съобщили пред ВВС, че започва голямо разследване за това как израелското разузнаване не е забелязало предстоящата масивна и добре координирана атака на "Хамас".
"Ще продължи с години", е коментирал един от източниците на британската медия.
Рано тази сутрин неизвестен брой бойци на палестинската групировка "Хамас" нахлуха през ивицата Газа на израелска територия и откриха огън.
Палестинските бойци изстрелват ракети от ивицата Газа към Израел, в Газа, събота, 7 октомври 2023 г.
Снимка: АР/БТАОт "Хамас" твърдят, че са изстреляли най-малко 5000 ракети и поеха контрола над множество общности в Южен Израел.
"Палестинският народ има правото да се защитава срещу терора на заселниците и окупационните войски", заяви палестинският президент Махмуд Абас след безпрецедентната атака.
В отговор израелската армия извърши редица въздушни удари в Газа и влезе в сблъсък с въоръжени лица в района на граничната ограда около територията.
Операция "Железни мечове"
"Граждани на Израел, във война сме. Това не е операция или учение, а война. Тази сутрин "Хамас" започна убийствена, изненадваща атака срещу държавата Израел и гражданите ѝ. Наредих пълна мобилизация на запасняците. Врагът ще плати безпрецедентна цена", заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху и обяви началото на операция "Железни мечове".
На свикано от него спешно заседание на съвета за сигурност Израел си постави три основни цели: "да прочистят всички атакувани области от вражески сили, да накарат врага да плати висока цена и да подсилят мерките за сигурност".
Десетки бойни самолети са участвали в удара, заяви говорителка на израелската армия. Под прицел са били взети 17 военни съоръжения и 4 командни центъра на Хамас.
Палестински медици в ивицата Газа съобщават за много убити и ранени вследствие на въздушните удари, предаде Ройтерс.
Палестинците оглеждат развалините на сграда, след като е била ударена от израелски въздушен удар в град Газа
Снимка: АР/БТАБългарка от Израел: Въоръжени терористи стрелят по улиците на градовете, има заложници и отвлечени
Както от "Хамас", така и от местния клон на джихадистката групировка "Ислямски джихад" твърдят, че са пленили неизвестен брой израелски войници.
Палестинската групировска съобщи, че са взели и цивилни заложници. Публикуваха и видеа.
"Новините за цивилни, които са взети за заложници в домовете им или в Газа са ужасяващи. Това противоречи на международното право. Заложниците трябва незабавно да бъдат освободени", каза европейският дипломат номер едно Жозеп Борел Борел в Екс.
ДПА и Ройтерс съобщиха за жителки на израелски кибуци близо до ивицата Газа, които казват, или, че въоръжени мъже са нахлули в дома им и се опитват да стигнат и до бомбоубежището, в което се укриват, или, че въоръжени мъже обикалят по улиците на кибуца. „
Израелски войници минават покрай цивилни, убити от палестински бойци в Сдерот, Израел, в събота, 7 октомври 2023 г.
Снимка: АР/БТА"Ставам рано, излязох с кучетата и в 6:29 ч. започна сирена. Събудих децата, за да бягаме в бомбоубежището, но веднага след сирената имаше още 2 сигнала. За 20 мин. в нашия град и около него имаше може би над 100 ракети. Не чухме дали са паднали някъде, но в Тел Авив има ударен блок, други са паднали в морето. След 1 час се обадиха и извикаха моя син в армията. Той е войник, служи в отбраната на Израел. Страхуват се, че ще има нападения и от север - от Сирия и Ливан. Веднага изпратиха военна кола и го взеха. Това заяви Анна Атанасова, жител на гр. Бат Ям, в предаването "Офанзива с Любо Огнянов" по NOVA NEWS.
Палестинците транспортират заловен израелски цивилен, в средата, от кибуца Кфар Азза в Ивицата Газа в събота, 7 октомври 2023 г.
Снимка: АР/БТА"Аз живея 26 г. в Израел, преживявала съм доста страшни периоди, но не съм се страхувала така, както сега. Когато видях, че въоръжени терористи са влезли в южните ни градове и стрелят, просто бях в ужас. Такова нещо не помня.Все още градовете не са изчистени от терористи на юг. Приятели на моите деца, които бяха навън, са изчезнали. Още ги няма, защото над 50 терористи с джипове са ги нападнали, стреляли са по тях, а някои са ги отвлекли", разказа тя.
Израелци даряват кръв в службата за спешна помощ в Йерусалим след безпрецедентна атака от бойци на Хамас срещу Израел
Снимка: АР/БТА"Има поне 40 убити души, над 780 ранени, от които някои са пострадали много тежко, от израелска страна. Има и десетки, които са пленени - войници, деца и семейства. От страна на Палестина са дори повече", посочи Атанасова.
Съветът за сигурност на ООН се събира заради атаката срещу Израел
Бразилия ще свика извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН заради атаката срещу Израел, предаде Ройтерс, като се позова на бразилското външно министерство.
Съветът за сигурност на ООН ще заседава утре, съобщиха дипломати.
Бразилия, която този месец е ротационен председател на Съвета за сигурност на ООН, осъди атаките срещу Израел и изрази солидарността си с израелците, като в същото време изрази отново убедеността си, че израелско-палестинският конфликт следва да има двудържавно решение.
"Бразилското правителство още веднъж изразява позицията си, че няма оправдание за прибягването до насилие, особено срещу цивилни, и призовава всички страни да проявят максимална сдържаност, за да не се стига до ескалация", каза бразилското външно министерство.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш осъди нападението на Хамас и призовава "да се положат всички дипломатически усилия, за да се избегне по-широк пожар", заяви говорителят на ООН Стефан Дюжарик.
"Генералният секретар е дълбоко обезпокоен за цивилното население и призовава за максимална сдържаност. Цивилното население трябва да бъде уважавано и защитавано по всяко време в съответствие с международното хуманитарно право", добави Дюжарик.
По-рано лидерите в Европейският съюз, Белият дом и редица страни по света осъдиха безпрецедентнана атака на Хамас срещу Израел.
Лаконичен коментар дойде от Москва - зам.-министърът на външните работи Сергей Рябков заяви, че "ясно е, че Русия винаги призовава за деескалация".
Кой застана в подкрепа на атаката на "Хамас"
Подкрепа за бойците на "Хамас" дойде от Иран. "Поздравяваме палестинските бойци", заяви съветникът на иранския аятолах Али Хаменей - Рахим Сафавитой. "Заставаме до палестинските бойци, докато Палестина и Йерусалим не бъдат освободени", допълни иранският представител.
Ливанското движение "Хизбула" също поздрави Хамас "за героичната му и победоносна мащабна операция срещу Израел" и заяви, че масираният ракетен обстрел по Израел е решителен отговор на продължаващата израелска окупация на палестинските територии и послание към онези, които се стремят към нормализация на отношенията с Израел и поздрави Хамас за героичната му и победоносна мащабна операция срещу Израел, допълва Франс прес.
Саудитска Арабия призова за спиране на насилието между Израел и палестинците, предаде Ройтерс, като се позова на изявление на саудитското министерство на външните работи.
"Следим безпрецедентните събития между известен брой палестински групировки и израелските окупационни сили, които доведоха до висока степен на насилие по редица фронтове", се казва в изявлението.
Кувейт изрази "сериозна загриженост" относно развитието на обстановката и обвини Израел за, по думите му, "груби нападения", предаде Ройтерс. В изявление на външното министерство на страната се призовава международната общност да "прекрати провокативните практики от страна на окупацията" и "политиката на разширяване на селищата".
Атаката на Хамас бе извършена и в момент, в който се навършват петдесет години и един ден от началото на израело-арабската война през 1973 г., в която загинаха 2600 израелци и най-малко 9500 души бяха убити или изчезнаха от арабска страна за трите седмици на конфликт.
Какво е "Хамас"?
Изненадваща атака срещу Израел на палестинското движение Хамас е една от най-сериозните ескалации на израелско-палестинския конфликт от години, се казва в материал на агенция Ройтерс, в който се дава справка за това какво представлява Хамас.
Палестинските екстремисти празнуват с израелски танк на граничната ограда на Ивицата Газа в събота, 7 октомври
Снимка: АР/БТАХамас, или Движението за ислямска съпротива, е основано през 1987 г. по време на първата палестинска Интифада. То разполага с подкрепата на шиитски Иран, като споделя една и съща идеология с организацията "Мюсюлмански братя", създадена в Египет през 20-те години на миналия век.
Хамас управлява ивицата Газа от 2007 г., след кратка война със сили, лоялни на движението "Фатах", оглавявано от палестинския президент Махмуд Абас, който е базиран на Западния бряг и оглавява също Организацията за освобождение на Палестина. Взимането на властта в ивицата Газа бе предхождано от победата на Хамас на палестинските парламентарни избори през 2006 г. Хамас обвиниха Махмуд Абас, че заговорничи срещу движението, а Абас окачестви като преврат идването на Хамас на власт в ивицата Газа. Оттогава насетне има много сблъсъци с Израел, като Хамас изстрелва ракети от ивицата Газа по израелската територия, а Израел отвръща с въздушни удари по ивицата Газа.
Хамас не признава Държавата Израел и е против договореностите от Осло между Израел и Организацията за освобождение на Палестина, постигнати в средата на 90-те години на миналия век.
Въоръженото крило на Хамас изпраща въоръжени нападатели и атентатори самоубийци на територията на Израел. Движението окачествява дейността на въоръженото си крило като "съпротива срещу израелската окупация".
Хамас фигурира в списъците с терористични организации на Израел, САЩ, Европейския съюз, Канада, Египет и Япония.
Хамас е част от регионален съюз, в който участват още Иран, Сирия и шиитското движение "Хизбула" в Ливан.
Макар да е базирано в ивицата Газа, движението Хамас има симпатизанти във всички палестински територии, като лидерите му се намират на различни места из Близкия изток.