Ракети продължават да летят в Газа, жертвите са десетки. Байдън: Израел има право да се защитава
ООН и световните лидери призоваха за намаляване на напрежението, но Тел Авив планира да засили военните операции срещу Хамас. Американски компании спряха полетите си
Радикалната палестинска групировка Хамас изстреля нови ракети към Тел Авив и Ерусалим рано сутринта в четвъртък. Сирените за въздушна тревога прозвучаха чак в град Нахалал, на 100 километра от Газа, и накараха хиляди израелци да търсят сигурност в убежищата.
Ивицата Газа
- Хамас обсипа Израел с ракети и получи мощен залпов отговор
- Бомби на Израел срутиха 13-етажна сграда в Газа, "Хамас" отвърна със 130 ракети и уби човек
- На крачка от война: Над 300 ракети изстреляни към Израел от Газа (видео)
- Франция поиска от САЩ да се намесят и да спрат конфликта между Хамас и Израел
- Посланик Бъчварова за Израел: Драматична картина, дори за хората, които са свикнали
- Израел се зарече да не спира атаките в Газа до постигане на "пълна тишина"
Засега няма информации за жертви от новите нападения.
Петима души са били ранени в Петах Тиква близо до Тел Авив през изминалата нощ при продължаващия ракетен обстрел от ивицата Газа срещу Израел, предаде ДПА, като се позова на израелската полиция.
Полицейски говорител съобщи, че е имало пряко попадение в града, който се намира на около 10 км източно от Тел Авив. Петима души са закарани в болница с леки наранявания, а една сграда и околностите й са понесли сериозни щети.
На място е изпратен сапьорски екип.
Израелската армия съобщи, че през изминалата нощ нейни самолети са подложили на обстрел главната банка на движението Хамас, един от неговите военноморски отряди и инфраструктура на контраразузнаването му.
Най-малко 67 души обаче са загинали в Газа, след като конфликтът ескалира в понеделник, твърди министерството на здравеопазването на палестинската територия. Според информацията от палестинските власти 17 от убитите са деца, а 6 - жени. Според израелската армия 350 от общо 1500 изстреляни от палестинците ракети са паднали твърде близко и потенциално са причинили цивилни палестински жертви.
Седем души са загинали в Израел по данни на здравните власти
Междувременно след телефонен разговор с израелския премиер Бенямин Нетаняху президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че "Израел има правото да се защитава", предаде Асошиейтед прес.
Изказването на Байдън идва на фона на ескалацията на насилието и взаимния обстрел между израелските сили и палестинската групировка Хамас, която контролира ивицата Газа. Досега конфликтът е отнел живота на десетки хора.
Американският президент каза, че очаква и се надява, че "това ще приключи по-скоро рано, отколкото късно". "Израел има правото да се защитава", когато хиляди ракети са изстрелвани към негова територия.
В изявление на Белия дом, цитирано от Ройтерс, се казва, че Байдън е осъдил ракетните атаки на Хамас и други терористични групи срещу Израел, включително срещу Ерусалим и Тел Авив. Пред Нетаняху той е насърчил намирането на път към възстановяване на устойчивото спокойствие. Американският президент е изразил убеденост, че Ерусалим като град с такова значение за вярващите по цял свят трябва да бъде пространство на мира.
Байдън е казал, че неговият екип по националната сигурност е в редовен контакт с колегите си от Израел, Египет, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства в опит да бъде намерено решение на конфликта.
В съобщението на Белия дом се казва още, че Байдън и Нетаняху са се договорили да поддържат личен контакт в следващите дни, както и консултации между своите екипи.
Насилието избухна миналия петък край джамията Ал Акса в Ерусалим заради недоволството от потенциалното изселване на палестинци от земя, за която претендират израелски заселници.
Междувременно Съветът за сигурност на ООН призова в сряда за незабавно спиране на боевете в Йемен, като подчерта, че само трайно примирие и политическо урегулиране могат да сложат край на шестгодишния конфликт в най-бедната арабска страна и на най-тежката хуманитарна криза в света, съобщи Асошиейтед прес.
В призива си за прекратяване на насилието Съветът за сигурност постави специален акцент върху военната ескалация от страна на подкрепяните от Иран бунтовници-хуси в богатата на петрол централна провинция Мариб - последната крепост на международно признатото правителство на Йемен в северната половина на страната. Офанзивата на хусите поставя в опасност около 1 милион цивилни, които са потърсили убежище там от 2015 г., за да избягат от боевете в други части на страната.
Изявлението на Съвета за сигурност е прието след доклад на специалния пратеник на ООН за Йемен Мартин Грифитс, който подчертава, че продължаващата над една година офанзива на хусите "е причинила зашеметяваща загуба на животи, включително на деца, които са хвърлени безмилостно в боя".
През 2014 г. хусите превзеха столицата Сана и по-голямата част от Северен Йемен, а правителството на президента Абд Рабу Мансур Хади избяга в изгнание. Следващата година коалиция, водена от Саудитска Арабия и подкрепена от САЩ, се намеси срещу хусите в опит да възстанови Хади на власт.
Грифитс предупреди, че офанзивата в Мариб може да прехвърли конфликта в други части на страната, включително онези, които досега са били пощадени и са останали далеч от театъра на бойните действия.
Пратеникът на ООН каза, че офанзивата може да накара някои да мислят, че могат да спечелят конфликта с военни средства, но военното завоевание само ще подхрани нови цикли на насилие и нестабилност.
Досегашният заместник-генерален секретар на ООН по хуманитарните въпроси Марк Лоукок каза, че около 25 хиляди души са избягали от боевете в Мариб, някои от тях за втори и трети път. Хуманитарните агенции се опасяват, че до 385 хиляди души могат да бъдат прогонени през следващите месеци.
От март 2020 г. насам Грифитс се опитва да убеди хусите и правителството да сключат примирие, да отворят летището в Сана и пристанището Ходейда и да осигурят безпрепятствено преминаване на гориво и на стоки, както и да възобновят политическия процес. Той заяви, че споразумението е възможно и различията на страните в конфликта не са непреодолими. Съветът за сигурност подкрепи доклада на Грифитс и изрази очакване хусите да се срещнат с него скоро.
От своя страна израелският кабинет по сигурността планира да засили военните си операции срещу управляваната от Хамас ивица Газа, предаде ДПА, като се позовава на израелски медии.
Армията ще вземе на прицел "символи на управлението на Хамас" в територията, съобщи Канал 12.
В информацията се казва, че кабинетът по сигурността вече е оповестил предстоящ удар срещу министерството на финансите в центъра на град Газа, за да затрудни способността на Хамас да упражнява финансов контрол.
Твърди се, че израелският премиер Бенямин Нетаняху се е изказал срещу прекратяване на огъня на този етап.
Досега цели на израелските удари бяха предимно инсталации за производство на ракети, складове, тренировъчни центрове, както и военни постове и високопоставени военни командири на Хамас.
А радикалната палестинска групировка Хамас изстреля нови ракети към Тел Авив и Ерусалим рано сутринта в четвъртък, съобщи Ройтерс. Засега няма информации за жертви от новите нападения.
Сирените за въздушна тревога прозвучаха чак в град Нахалал, на 100 километра от Газа, и накараха хиляди израелци да търсят сигурност в убежищата.
Трите най-големи американски авиокомпании, Американ еърлайнс, Юнайтед еърлайнс и Делта еър лайнс отмениха полетите си до Израел заради интензифицирането на конфликта между Израел и палестинците, съобщи Асошиейтед прес.
Юнайтед еърлайнс отмени полетите си от Чикаго, Нюарк и Сан Франциско до събота. Говорителка на компанията съобщи, че Юнайтед ще позволи на клиентите си, резервирали полети до Тел Авив до 25 май, да променят датите си без оскъпяване.
Американ еърлайнс отмени ежедневните си полети от Ню Йорк до Тел Авив в сряда и четвъртък и предложи на пътниците си смяна с по-късни дати. Делта отмени полетите си от Ню Йорк в четвъртък.
Представители на авиокомпаниите заявиха, че следят ситуацията, за да решат кога ще стане възможно да подновят полетите.