Лейбъристите възнамеряват да назначат министър на "COVID корупцията", чиято роля ще бъде да оценява спорните договори, сключвани по време на пандемията, така че да върне грешно похарчените пари на данъкоплатците. Това съобщи британският министър на финансите Рейчъл Рийвс в речта си на годишния конгрес на лейбъристите под лозунга "Промяната започва".

Рийвс използва изказването си, за да заяви, че нейната партия е "партия на икономическата отговорност", като обеща да не поема рискове с парите на данъкоплатците. Речта обаче бе прекъсната от пропалестински протестиращи и екоактивисти, предаде кореспондентът на БНР в Лондон Веселин Паунов. 

Рейчъл Рийвс, която е първата жена министър на финансите в историята на Обединеното кралство, критикува така наречената "черна дупка" в бюджета, наследена от торите, и каза, че е готова да удвои вземането на "трудни решения", колкото и да са непопулярни.

Тя получи аплодисменти за новата политика, включваща безплатни клубове за закуска за децата в началните училища.

Предишно решение обаче за отмяна на зимните надбавки за гориво на пенсионерите продължава да е остро критикувано.

По време на речта си обаче Рейчъл Рийвс бе прекъсната от протестиращи от кампанията Climate Resistance.

Един от активистите бе изведен насила, докато крещеше: "Все още продаваме оръжия на Израел! Мислех, че сме гласували за промяна, Рейчъл!". Чуха се и викове: "Свободна Палестина!" и "Спрете петрола!".

Междувременно, точно по време на речта на министъра на финансите, излезе новина, че медицинските сестри в Англия са гласували с две трети да отхвърлят предложението на правителството за увеличение на заплатите с 5,5%. 

По-рано правителството успя с подобрени оферти за заплащане да получи одобрението на младшите лекари и машинистите, така че да прекратят стачките.