Великобритания спря действието на 30 от 350-те си разрешителни за износ на оръжие за Израел, защото съществува риск такова оборудване да бъде използвано за извършване на сериозни нарушения на международното хуманитарно право, заяви външният министър Дейвид Лами, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Скоро след като Лейбъристката партия спечели изборите през юли, Лами заяви, че ще актуализира прегледа на продажбите на оръжие на Израел, за да гарантира, че те са в съответствие с международното право.

"Със съжаление информирам Камарата (на общините, долната камара на парламента) днес, че оценката, която получих, ме поставя в невъзможност да направя друго заключение освен това, че за някои видове износ на оръжие от Обединеното кралство за Израел, съществува ясен риск, че те могат да бъдат използвани за извършване или улесняване на сериозно нарушение на международното хуманитарно право", заяви Лами.

Британският външен министър подчерта, че обявеното спиране на разрешителни за износ не е цялостна забрана или оръжейно ембарго по отношение на Израел.

Междувременно израелският външен министър заяви, че решението на Великобритания да спре някои от разрешенията за износ на оръжие за Израел е разочароващо и изпраща проблематично послание към палестинската ислямистка групировка "Хамас" и нейните ирански поддръжници, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Министърът на външните работи Израел Кац заяви в изявление, че Израел е "разочарован от поредицата решения", взети от британското правителство, включително решението относно износа на отбранителни продукти.

Този ход "изпраща много проблематично послание" към "Хамас" и покровителите му в Иран, подчерта външният министър.

Британският износ възлиза на по-малко от 1% от общото количество оръжия, които Израел получава, и Лами заяви пред парламента, че спирането няма да има съществено въздействие върху сигурността на Израел.

За разлика от САЩ, британското правителство не предоставя оръжия директно на Израел, а издава лицензи на компаниите за продажба на оръжия, като юристите се произнасят дали те са в съответствие с международното право, припомня Ройтерс.