През Гърция влизат най-много бежанци в ЕС. Печален рекорд на вътрешно преселение по света
Заявленията за постоянно пребиваване намаляват в целия ЕС. Най-много мигранти искат убежище в Германия. ООН предупреди за бум при вътрешното преселение
Гърция е страната в Европейския съюз, в която са пристигнали най-много мигранти през първите пет месеца на годината, предаде ДПА, като се позова на европейската агенция за охрана на границите Фронтекс.
От януари до май в Гърция са влезли над 19 800 мигранти, включително през границите по суша с Турция. Това е увеличение от 90 процента в сравнение със същия период на 2017 г., съобщава Фронтекс.
В Италия за първите пет месеца са пристигнали 13 450 мигранти - със 77 на сто по-малко в сравнение със същия период на миналата година. В Испания са влезли 8200 мигранти или с 59 на сто повече в сравнение с януари - май 2017 г..
В Германия миналата година са подадени 70 процента по-малко искания за убежище в сравнение с 2016 г., а в целия Европейски съюз и в страни, нечленуващи в него заявленията за убежище са спаднали с 44 на сто, сочат данни на Европейската служба за подкрепа в областта на убежището.
В Германия през 2017 г. са подадени 222 560 заявления за убежище, а през 2016 г. те са били 745 150.
В целия Европейски съюз 728 470 души са потърсили международна закрила през 2017 г., а през 2016 са били подадени 1,3 милиона заявления. Повечето кандидати за убежище са от Сирия, Ирак и Афганистан.
Най-много са били желаещите да получат убежище в Германия. Следват Италия, Франция, Гърция, Великобритания и Испания.
Неокончателни данни за периода януари - април сочат, че подадените заявления за убежище се стабилизират средно на ниво под 50 000 на месец, добавя ДПА.
Броят на бежанците и вътрешно преселените по света е достигнал миналата година рекордните 68,5 милиона, съобщи днес Върховният комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН), цитиран от Франс прес и БТА.
Този мрачен рекорд е подобрен за пета поредна година.
В годишния си доклад, публикуван тази сутрин, ВКБООН обяснява продължаването на увеличаването на бежанците и вътрешно преселените хора по света през 2017 г. с кризата в Демократична република Конго, конфликта в Южен Судан и бягството на стотици хиляди рохинги от Мианма.
Един на всеки 110 човека по света е принуден да живее извън дома си.