Премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски заяви по повод медийни информации, че съпругата му е от български произход, че тя, баща й и дядо й са родени в Македония, и не може да говори и да коментира какви са били нейните прадядовци и прапрадядовци, съобщават македонските медии.

"Не знам защо би било интересно потеклото на роднините на съпругата ми, но щом стои такъв въпрос - бащата на съпругата ми е роден в Куманово, тя е родена в Крива Паланка, аз съм роден в Куманово. Децата ни са родени в Скопие и всички имаме лични документи на Република Северна Македония", каза Ковачевски в отговор на въпрос верни ли са информациите, че съпругата му е българка.

За прадедите на съпругата си Ковачевски каза, че не може да коментира, тъй като това никога не е било тема на разговор.

Мицкоски: Ако правителството се съгласи българските искания, това е капитулация

Като равнозначно на пълна капитулация определи лидерът на ВМРО-ДПМНЕ в Република Северна Македония Християн Мицкоски хипотезата правителството на страната да се съгласи с това в преговорната рамка да залегнат поетите от Република Северна Македония ангажименти по отношение на България и правно обвързващи гаранции за това, което е било част от разговорите на българския президент Румен Радев с френския му колега Еманюел Макрон.

"Нека бъдем по-точни. Радев настоява всичко, което София иска на базата на декларацията на българския парламент от ноември 2019 г. да бъде включено в преговорната рамка, най-вероятно в глава 35. Това иска и казва Радев. И че докато тези искания не са изпълнени, няма да допусне да се проведе първата междуправителствена конференция, т.е. не може да допусне начало на преговори. Това е същността," коментира Мицкоски. Той добави, че ако подобно искане влезе в преговорната рамка, това би означавало пълна капитулация.

"Или асимилация и европейско бъдеще, или никога няма да имаме европейско бъдеще", каза Мицкоски.

"Това е изборът, трети вариант нямаме. Включването (на тези условия) в преговорната рамка означава, ще повторя, асимилация и българизация. Сега, когато практически става ясно чрез Охридската архиепископия, че ние имаме многовековна разлика с българския и другите балкански народи. Ако се стигне до гласуване в парламента и е нужно мнозинство от 2/3, ние от ВМРО-ДПМНЕ няма и да си помислим да го приемем.", каза Мицкоски.

Той коментира и предложението на Еманюел Макрон за политическа европейска общност, като по думите му мястото на Република Северна Македония не е във "втората лига", защото като кандидат-член досега е направила неща, които никой друг не е направил.

"За жалост на мястото ни на масата на преговорите беше попречено първо от нашия южен съсед, с това глупаво искане, свързано с името и с десетилетия тъпчехме на едно място. Сега имаме още по-глупаво искане от нашия източен съсед," каза Мицкоски, припомняйки, че Договорът за асоцииране е бил подписан още през 2000 г. и родените тогава деца вече са пълнолетни, гласуват и през цялото време "само слушат за европейско бъдеще".

"Мисля, че Европа трябва да остане принципна по отношение на обещанията си и поне за (Република Северна) Македония да не прилага двойни стандарти. Трябва веднага със сериозен натиск върху София (Република Северна) Македония да започне преговори, без никакви отстъпки, без никакви унижения. Това очаквам аз, очакват го и студентите ми и народът в тази миролюбива, проевропейска държава в сърцето на Балканите," заяви Мицкоски по време на посещението си в скопската община Аеродром.

В рамките на вчерашния ден френският президент Еманюел Макрон проведе телефонни разговори с премиера на Република Северна Македония Димитър Ковачевски и с българския президент Румен Радев. Според съобщението от прессекретариата на Румен Радев в този разговор той е посочил, че между България и Република Северна Македония е постигнато съгласие за изготвяне на пътна карта, която да очертае краткосрочни и дългосрочни цели, чието изпълнение да придвижи напред процеса на европейска интеграция за югозападната ни съседка, но все още няма резултати в тази насока, а също така, че очакването на страната ни е за правно обвързващи гаранции, които да залегнат в преговорната рамка за Република Северна Македония, и така да гарантират изпълнението на поетите ангажименти от страна на Република Северна Македония.