Пред риск от сурови наказания Варшава премахва дисциплинирането на съдии
Ярослав Качински каза, че властите ще премахнат дисциплинарната камара, която отнема независимостта на магистратите
Полша ще се откаже от системата за дисциплиниране на съдиите, за която Съдът на ЕС постанови, че нарушава правилата на съюза. Това заявява председателят на управляващата в страната партия "Право и справедливост" Ярослав Качински в интервю за ПАП, публикувано днес и цитирано от Ройтерс и БТА.
Европейската комисия даде на Варшава срок до 16 август да разформирова т.нар. дисциплинарна камара към своя Върховен съд, която според Брюксел не гарантира независимост на съда и е в разрез със законодателството на ЕС.
Ако не бъде разрешен този спор с Европейския съюз за независимостта на съдебната власт, Полша е застрашена от налагане на глоби и дори до евентуална загуба на еврофинансиране.
Хиляди магистрати в Полша се обявиха против дисциплинарната камара, която според тях се намесва в работата им на независима власт.
"Ще разпуснем дисциплинарната камара, както съществува в момента, и по този начин предметът на спора ще изчезне", казва пред полската информационна агенция Качински, който е и вицепремиер.
Той отбелязва, че вече са били планирани реформи в правосъдието, включително промени в тази камара.
Качински все пак заявява, че отхвърля решението на Съда на ЕС.
"Аз не признавам подобен род присъди, защото те явно отиват отвъд Договорите [за ЕС] и разширяват юрисдикцията на европейските съдилища", казва той.
По думите на Качински правителството ще придвижи през септември първото си предложение за реформа на дисциплинарната камара.
В четвъртък тази седмица председателят на Върховния съд замрази частично действията на въпросния контролен орган до приемането на съответните законодателни промени и окончателното решение по въпроса на Съда на ЕС.
В две разпореждания, публикувани късно снощи, председателят на Върховния съд Малгожата Мановска посочи, че в камарата няма да постъпват за разглеждане нови случаи, докато не бъдат направени законодателни промени или докато Съдът на ЕС не излезе с окончателно становище по въпроса.
Мановска преди това беше отменила частично преустановяване на дейността на дисциплинарната камара, след като полският Конституционен съд постанови, че страната не трябва да изпълнява временни мерки, наложени от Съда на Европейския съюз, тъй като те противоречат на конституцията.
Самата Мановска изразяваше дълбока убеденост, че дисциплинарната камара е независима.
По-късно тя писа на президента на Полша Анджей Дуда с настояване той и законодателите да направят промени за създаване на ефективна система за дисциплиниране на съдиите, която да не може да бъде поставяна под въпрос.
Управляващата в Полша националистическа партия "Право и справедливост" твърди, че Съдът на ЕС излиза извън рамките на мандата си като се произнася относно полската съдебна система, както и че реформите ще премахнат остатъците от комунистическо влияние и ще сложат край на положение, при което съдиите смятат, че са над закона.
Опозиционни партии, правозащитни групи и ЕС казват, че даденият на министъра на правосъдието по-голям контрол над съдиите кара някои от тях да напуснат системата, а повишаването на други по политически причини подкопава независимостта на съдебната власт.