Протестите в Грузия отекнаха и у нас - посланикът на страната в България Отар Бердзенишвили обяви в публикация в социалната мрежа "Екс", че подава оставка.

"По време на моята продължителна дипломатическа кариера (повече от две десетилетия), заедно с моите колеги, бях активно ангажиран в напредъка в процеса на евроатлантическа интеграция и интеграция в ЕС и в изграждането на солидно и базирано на доверие стратегическо партньорство със съюзниците ни, особено със САЩ", пише той в съобщението си.

Посланикът добавя, че неуморните усилия за постигане на тези цели "не трябва да бъдат подкопавани и компрометирани" по никакъв начин. 

В края на съобщението си той изказва подкрепа за протестиращите хора в Грузия и призовава срещу тях да не бъде упражнявано насилие.

Протестите в страната започнаха снощи, след като вчера управляващата партия "Грузинска мечта" обяви, че ще замрази за четири години преговорите за присъединяване на страната в ЕС.

Отар Бердзенишвили е посланик на Грузия в България от 2023 г. Преди това той беше съветник на министъра на външните работи на Грузия, а между 2017 и 2022 г. бе посланик в Южна Корея, съобщи грузинското издание Сivil.ge.

Междувременно над 100 грузински дипломати на активна служба са подписали отворено писмо, в което се заявява, че решението на правителството в Тбилиси да замрази преговорите за присъединяване към ЕС до 2028 г. е противоконституционно, предаде Ройтерс.

До момента то е подписано от 114 служители на грузинското външно министерство, които работят в Грузия или в дипломатически мисии на страната в чужбина. Ройтерс подчертава, че не е в състояние да провери индивидуалните подписи.

Представителят на ЕС в Грузия нарече решението за спиране на преговорите до 2028 г. "печално" и осъди полицейското насилие срещу протестиращите на снощния проевропейски протест. Силите на реда използваха водни струи, лютив газ и сълзотворен газ срещу младежите, разгневени от решението на управляващата партия "Грузинска мечта".

"Съжаляваме, че срещу мирни протестиращи беше използвано насилие", заяви Павел Херчински, постоянен представител на ЕС в Тбилиси.

Снимка: АР/БТА

"Това, което се случи вчера, очевидно противоречи на политиката на предишното грузинско правителство, всъщност на всички предишни грузински правителства", добави той. "То също така противоречи на волята на голямото мнозинство от населението на Грузия", подчерта европейският представител.

Според проучванията на общественото мнение около 80% от населението на Грузия подкрепят присъединяването на страната към ЕС. Целта за присъединяване на страната към ЕС е вписана в Конституцията, припомнят Ройтерс и БТА.

Общо 43 души са арестувани на снощните протести, съобщи грузинското вътрешно министерство, цитирано от Франс прес. Някои протестиращи са се опитали да преминат през бариерите около парламента. При тези действия са ранени са били 32-ма полицаи.

Снимка: АР/БТА

Нови протести се очакват тази вечер в 19 часа.

Партия "Грузинска мечта", обвинявана в проруски и авторитарен уклон, спечели изборите на 26 октомври, но опозицията и президентката Саломе Зурабишвили твърдят, че изборите са били пълни с нередности. Те обвиняват управляващите, че отклоняват страната от целта ѝ да се присъедини към ЕС и се сближават с Москва.

Много грузинци смятат Русия, която води война с Грузия през 2008 г., за заплаха, припомня АФП.

Опозицията бойкотира новия парламент и протестите продължават. Президентката Зурабишвили е поискала от Конституционния съд да анулира изборите и призова за "твърда реакция на европейските столици".

Снимка: АР/БТА