Полша критикува Германия за кървавите нападения там
Полша поиска от Германия обяснения за кървавите нападения, сред чиито жертви има полякиня. Унгарският премиер пък нарече имиграцита "отрова".
В неделя 21-годишен сирийски бежанец уби 45-годишна полякиня с голям нож в югозападния германски град Ройтлинген, а при бягството си рани други хора. Това е битов инцидент, заяви обаче германската полиция.
В Германия през последната седмица бяха извършени други три нападения: самоубийствен атентат на музикален фестивал, за който пое отговорност "Ислямска държава", нападение с брадва във влак и масово убийство в Мюнхен.
Тези инциденти предизвика силно недоволство в страната, включително в средите на управляващите.
"Полската държава има отговорността да поиска обяснение за случилото се, да поиска честна информация, защото всичко това става от другата страна на границата ни", заяви Шидло.
Вчера полският външен министър Витолд Вашчиковски заяви, че германските политици и служби за сигурност отговарят за сигурността в страната си. "Очакваме да ни обяснят причината за тези прояви", каза той.
"Уверяваха ни, че отварянето на Европа и приемането на толкова голяма вълна от имигранти няма да създаде проблеми. Оказва се обаче, че създава", заяви Вашчиковски.
Полша е твърдо против европейските задължителни квоти за прием на мигранти.
Също вчера унгарският премиер Виктор Орбан определи имиграцията като отрова и отхвърли всякаква европейска политика, която би задължила страната му да приема чужденци.
"За нас имиграцията не е решение, а проблем, за нас това е отрова и ние не искаме да поглъщаме тази отрова", заяви Орбан на среща с австрийския канцлер социалдемократ Кристиан Керн.
"Няма нужда от обща европейска политика на миграцията. Който иска мигранти, да взима, но не ни ги налагайте", каза той.
Унгария внесе жалба в европейските съдилища срещу системата от квоти, приета от членовете на ЕС през септември 2015 г., а на 2 октомври ще организира референдум срещу принципа на задължително разпределение на бежанците в Европа.
Орбан заяви, че вижда във "всеки мигрант потенциален риск за сигурността и за тероризъм".
През 2015 г. през Унгария са преминали транзитно 400 000 мигранти. Подадени са около 199 000 молби за убежище, от които страната е одобрила 264.
От края на миналото лято Унгария издигна заграждения с бодлива тел по границите си със Сърбия и Хърватия.