Пререкания, стигнали до физически сблъсък, белязаха вчерашната сесия на сръбския парламент заради опитите на опозицията да блокира работата му във връзка с нежеланието на управляващите да се обсъди трагедията в Нови Сад и да създаде Анкетна комисия, която да определи отговорните за падането на навеса в жп гарата, предаде "Слободен печат".

Депутати от Демократическата партия пуснаха речи на убития през 2003 г. сръбски премиер Зоран Джинджич и озвучиха кулоарите на парламента, предаде сръбската телевизия Инсайдер. 

Опозиционните народни представители на партията, чийто основател беше Джинджич, взеха решението да пуснат думите му в момент, когато в Скупщината рязко се покачи напрежението и беше дадена почивка. Прекъсването на дейността на парламента се наложи заради пререкания и бой между опозицията и мнозинството по повод Нови Сад. 

В сръбския парламент вчера трябваше да започне дебат по проектобюджета, но при така стеклите се обстоятелства той беше отложен за неопределено време, пишат сръбските медии, цитирани от БТА. 

Снощи в ефира на държавната телевизия РТС най-запомнящите се речи на Зоран Джинджич прозвучаха и на финала на сериала "Операция Сабя", посветен на убийството на сръбския политик на 12 март 2003 г.

Зоран Джинджич беше първият демократично избран министър-председател на Сърбия след края на режима на Слободан Милошевич. Преди 21 години в страната беше въведено извънредно положение и беше проведена полицейска операция под името "Сабя" срещу Земунския и Сурчинския клан и други криминални групи, заподозрени в организирането и извършването на убийството на Зоран Джинджич. Организаторите и физическият извършител на убийството на Джинджич бяха арестувани и осъдени.

По данни на РТС продукцията е една от най-гледаните в историята на телевизионните сериали в Сърбия. Един от продуцентите на "Операция Сабя" е български - компанията "Агитпроп". Две от епизодичните роли се изпълняват от български актьори, един от които е живял в Сърбия по време на убийството на Зоран Джинджич, припомня БТА. 

На 1 ноември т. г. в северния сръбски град Нови Сад се срути бетонна козирка на жп гарата и отне живота на 15 души. Последваха протести в много градове. DW отбеляза наскоро в свой анализ, че в Сърбия се предвижда "затвор за протестиращите и свобода за провокаторите".