Преждевременно е да се говори за срокове за сключване на мирен договор между Азербайджан и Армения, но съществуват всички предпоставки за подписването на такова споразумение, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

"Не, едва ли някой сега ще се ангажира да даде срокове, но като се има предвид, че основният въпрос за принадлежността на Нагорни Карабах като такъв вече е решен, а той е разрешен и уреден с решението на Армения да признае към Азербайджан принадлежността на Нагорни Карабах, тогава можем да кажем, че е осигурен значителен напредък", каза пред журналисти говорителят на Кремъл, цитиран от ТАСС.

Според Песков "със сигурност остават много технически моменти, преди работата по този договор да бъде финализирана".

"Но всички предпоставки за това са налице и при добра воля ще бъде възможно да се стигне до финалната линия", посочи той.

"Смятаме, че при всички случаи това ще бъде в интерес на народите на Азербайджан и Армения и на арменците, които живеят и ще живеят в Нагорни Карабах", подчерта говорителят на Кремъл.

Песков обърна внимание на факта, че това е мирен договор между Армения и Азербайджан, "така че Русия не може да участва пряко".

"Но основата за влизане в този разговор беше създадена от тристранните документи от 2021-2022 година. Разбира се, тук има определена роля на Русия, така и трябва да бъде, защото по един или друг начин Русия действа като гарант", обясни говорителят на Кремъл.

Руските миротворци полагат усилия да помогнат на жителите на Нагорни Карабах да напуснат опасните райони, а Москва разчита на трайно прекратяване на огъня в региона и създаване на условия за завръщане на разселените хора по местата им на пребиваване, добави Песков.

Говорителят на Кремъл заяви, че се води разследване след смъртта на руските миротворци в Нагорни Карабах, въпреки че все още не са известни подробности за случилото се.

Миротворците от Русия в Нагорни Карабах непрекъснато продължават да си сътрудничат с Баку и Степанакерт, включително за гарантиране сигурността на контингента, съобщи руското министерство на отбраната.

След пълното прекратяване на военните действия в Нагорни Карабах 1340 цивилни граждани, включително 607 деца, остават под грижите на руските миротворци, като на всички евакуирани са осигурени места за почивка и топла храна, допълва руското ведомство.

Днес над 60 членове на Европейския парламент изпратиха писмо до върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел с искане за налагане на санкции срещу Азербайджан заради мащабното нападение в Нагорни Карабах, предаде арменската новинарска агенция АРМЕНПРЕС.

Евродепутатката Натали Лоазо, председателка на подкомисията по сигурност и отбрана в Европейския парламент, публикува писмото в социалната мрежа "Екс".

"Над 60 евродепутати ме последваха и поискаха Европа да наложи санкции срещу режима на Илхам Алиев за нападението срещу арменското население в Нагорни Карабах", заяви Лоазо. Евродепутатите призовават в писмото Борел да предприеме действия, за да предотврати етническо прочистване и нова война.