Министрите на отбраната на САЩ и Китай проведоха днес среща лице в лице за първи път от началото на мандата на администрацията на американския президент Джо Байдън в опит да гарантират, че по-общото напрежение между двете страни няма да прерасне във военни недоразумения или неразбирателство, предаде Ройтерс, позовавайки се на официални източници.

Отношенията между Китай и Съединените щати са обтегнати и двете най-големи световни икономики се противопоставят една на друга по редица въпроси - от Тайван през състоянието на човешките права в Китай до китайската военна активност в Южнокитайско море. Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин и китайският му колега Вей Фънхъ се срещнаха днес в Сингапур в кулоарите на "Диалога Шангри-Ла" - най-важната среща по въпросите на сигурността в Азия. Двамата вече проведоха телефонен разговор през април.

Първата лична среща на Остин и Вей се провежда в момент, когато президентът на САЩ Джо Байдън се стреми да отделя повече време на въпросите на азиатската сигурност след месеци, в които се съсредоточаваше върху руската инвазия в Украйна. Двамата началници на отбраната разговаряха по телефона през април.

Въпреки че и двете страни заявяват, че искат да управляват по-добре отношенията си, Пекин и Вашингтон остават поляризирани по отношение на няколко проблемни ситуации в областта на сигурността - от суверенитета на Тайван до военната активност на Китай в Южнокитайско море и нахлуването на Русия в Украйна.

 

След срещата китайски и американски официални лица изтъкнаха сърдечността на процедурата в знак, че тя може да помогне да се отвори вратата за повече комуникация между двете армии.

Въпреки това нямаше свидетелства за някакъв пробив в уреждането на дългогодишните спорове в областта на сигурността, съобщи Ройтерс.

Вей заяви, че разговорите са преминали "гладко". По-късно говорител на китайското министерство на отбраната заяви, че Вей е потвърдил твърдата позиция на Пекин по отношение на Тайван, според която той е част от Китай.

"Армията на Китай няма да има друг избор, освен да се бори на всяка цена и да смаже всеки опит за независимост на Тайван, защитавайки националния суверенитет и териториалната цялост", каза говорителят.

Остин призова Китай "да се въздържа от по-нататъшни дестабилизиращи действия" по отношение на Тайван, се казва в изявление на САЩ, публикувано след разговорите.

Американски служител, пожелал анонимност, е заявил, че по-голямата част от срещата е била посветена на Тайван и Остин е повторил, че позицията на Вашингтон по отношение на Тайван е непроменена, като същевременно е критикувал военната агресия на Китай.

"Съединените щати имат сериозни опасения относно нарастващото поведение на Китай, особено опасното, агресивното, непрофесионалното поведение, и са загрижени, че китайската армия може да се опитва да промени статуквото чрез поведението си", заяви след срещата служителят, цитиран от Ройтерс.

На срещата между Остин и Вей са били засегнати и други въпроси, включително комуникацията при кризи и нахлуването на Русия в Украйна.

По време на срещата Остин "категорично предупреди" Китай да не оказва материална подкрепа на Русия за войната. В отговор говорителят на Китай по въпросите на отбраната заяви, че Китай не предоставя на Русия военна помощ.

Китай не осъди нападението на Русия и не го нарича инвазия, но призова за решение чрез преговори.

Пекин и Москва се сближиха през последните години, а през февруари двете страни подписаха широкообхватно стратегическо партньорство, насочено към противодействие на влиянието на САЩ, и заявиха, че няма да имат "забранени области на сътрудничество", припомня Ройтерс.