Директорът на болница "Аш Шифа" в град Газа Мохамед Абу Салмия обвини днес Израел в изтезания, след като беше освободен след повече от седем месеца в ареста, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Десетки палестински затворници (55), сред които и директорът на най-голямата болница в палестинската територия "Аш Шифа", бяха освободени днес от Израел и прехвърлени в медицински центрове в Газа, съобщи медицински източник от болницата "Мъчениците от Ал Акса" в Дейр ал Балах в централната част на анклава.

Петима от освободените са приети в тази болница, а останалите са прехвърлени в болници в Хан Юнис, каза източникът.

Израелската агенция за вътрешна сигурност "Шин Бет" посочи в изявление, че заедно с армията е била натоварена със задачата да "освободи десетки затворници, за да се освободят места в центровете за задържане".

Тъй като Шин Бет "се противопоставя на освобождаването на терористи от подразделението "Нухба" на "Хамас", участващи в боеве и нападения срещу израелски цивилни /.../, беше решено да бъдат освободени няколко задържани от Газа, които представляват по-малка опасност", съобщи агенцията.

Доктор Абу Салмия, който заяви, че около 50 задържани са били освободени, допълни, че докато е бил в израелски арест, е бил подложен на "жестоки изтезания", при които е бил счупен един от палците му.

"Затворниците са подлагани на всякакви видове мъчения", каза той на пресконференция в болницата "Насър" в Хан Юнис. "Много затворници са били лишени от храна и лекарства и са починали в центровете за разпити", допълни Абу Салмия.

"В продължение на два месеца затворниците са яли само по една питка на ден", каза той и добавя, че те са били "подложени на физическо и психологическо унижение".

Израелските власти първоначално отхвърлиха подобни обвинения. Когато впоследствие АФП се свърза с израелската армия, тя отговори, че ще "провери тази информация".

Директорът на болницата, който беше арестуван в края на ноември, заяви, че е бил задържан "без обвинение".

Болниците в Газа са обект на тежки атаки от началото на военната офанзива на израелската армия. Израел обвинява палестинското ислямистко движение, което е на власт в Газа от 2007 г., че използва болниците за военните си цели - нещо, което то отрича.

Израел започна войната в Газа след нападението на "Хамас" на 7 октомври, при което екстремисти нахлуха в Южен Израел, избивайки около 1200 души - предимно цивилни - и отвлякоха още около 250.

Оттогава израелските сухопътни офанзиви и бомбардировки са убили повече от 37 700 души в Газа според министерството на здравеопазването на анклава, което не прави разграничение между бойци и цивилни в данните си. Войната до голяма степен прекъсна притока на храна, лекарства и основни стоки към Газа и хората там сега са напълно зависими от външна помощ. Висшият съд на ООН заключи, че съществува "обоснован риск от геноцид" в Газа - обвинение, което Израел категорично отрича.