Обединеното кралство напуска днес Европейския съюз след 47 години членство - от 1973 г. Три години и половина след референдума от юни 2016 г., на който британците решиха да излязат от блока на 28-те, ЕС за пръв път ще загуби държава членка. Брекзитът ще стане факт в 23 часа по Гринуич (полунощ брюкселско време).

Раздялата няма незабавно да предизвика конкретни промени, а ще отбележи началото на преговорите по условията на бъдещите им отношения. Отношенията между Великобритания и ЕС ще се запазят както досега до края на 2020 година. През този 11-месечен преходен период Лондон и Брюксел трябва да договорят бъдещите си отношения. Някои практически промени обаче ще се случат още преди това.

С напускането на 66 милиона британци населението на ЕС ще стане около 446 милиона, а територията му ще намалее с 5,5 на сто. Ако някога Обединеното кралство реши да се върне, ще трябва да премине през обичайната процедура за присъединяване - през член 49 от Договора за ЕС.

В Брюксел свалянето на британското знаме пред Европейския парламент ще символизира една реална промяна: Великобритания напуска ЕС и се превръща в една от "третите страни". Великобритания вече няма да има евродепутати и еврокомисар, британският премиер вече няма да бъде канен на европейските срещи на високо равнище и членовете на правителството няма да участват в министерските срещи. Но Лондон, който е вторият по големина нетен вносител в бюджета на ЕС след Германия, ще продължи да плаща вноски до края на преходния период.

По силата на споразумението за напускане, сключено между британския премиер Борис Джонсън и лидерите на 27-те държави членки, емигрантите, живеещи от двете страни на Ламанша, ще запазят всички права за пребиваване и работа в приелите ги държави до края на преходния период.

Живеещите във Великобритания европейски граждани трябва да се регистрират, за да се възползват от тези права. За британците, живеещи в ЕС, процедурите варират в различните страни. Правото на свободно движение ще се прилага до края на декември тази година. Подробностите за реципрочните права ще бъдат договорени след Брекзит.

Започва ли нова ера за Великобритания

Излизането на Великобритания от ЕС днес бележи началото на ера на обновление и обединение на страната. Това се казва в подготвена реч на премиера Борис Джонсън, откъси от която разпространи канцеларията му, предадоха световните агенции.

"Това не е край, а начало. Настъпил е момент на зазоряване и вдигане на завесата през ново действие. Това е момент за национално обновление и обединение", се казва в речта, която Джонсън ще произнесе в 22 ч. по Гринуич, един час преди настъпването на Брекзит.

"Това е нова ера, в която повече няма да се съгласяваме, че възможностите в живота за вас и семейството ви зависят от това в коя част на страната живеете. Нашата роля като правителство, моята работа, е да обединим нашата страна и да поведем хората й напред", добавя Джонсън.

Днес премиерът ще свика заседание на кабинета си в североизточния английски град Съндърланд, който подкрепи Брекзит с 61 процента на референдума през 2016 г. В града се намира главният европейски завод на японския автомобилостроител "Нисан", чието бъдеще беше под въпрос при "твърд" Брекзит (без постигане на споразумение с ЕС - б.р.), който обаче беше избегнат благодарение на сключеното с Брюксел споразумение за напускане, отбелязва АФП.