Нощна атака по ливанското крайбрежие, сирени за въздушна тревога в Тел Авив
"Хизбула" потвърди, че е изстреляла ракета срещу базата на Мосад близо до израелската столица
Предупредителните сирени прозвучаха тази сутрин в икономическата столица на Израел Тел Авив, когато ракета земя-земя беше прехваната от системи за противовъздушна отбрана, след като беше засечена да преминава от Ливан, съобщиха израелските военни. По-късно от "Хизбула" съобщиха, че са изстреляли ракета срещу централата на израелска разузнавателна агенция Мосад близо до израелската столица, която според нея е отговорна за убийството на лидери на ливанската групировка и взривяването на пейджъри и уоки-токита, предаде Ройтерс.
Няма данни за щети или жертви. Военните казаха, че няма промяна в инструкциите за гражданска защита за Централен Израел. Предупредителните сирени са били задействани и в други райони на Централен Израел, включително град Нетания.
През последните дни подкрепяното от Иран движение "Хизбула" в Ливан изстреля стотици ракети срещу Израел в условията на засилване на продължаващия от месеци конфликт през границата с Южен Ливан. Израелската армия извършва най-тежките си въздушни удари тази седмица, насочени срещу лидерите на "Хизбула".
Вчера удар в Бейрут уби Ибрахим Кубаиси, старши командир на "Хизбула", който оглавяваше ракетните сили на групата.
По данни на ливанското правителство, цитирано от ДПА и БТА, десетки хиляди жители на Ливан са били разселени заради израелските въздушни удари. В същото време демонстранти по улиците на американски градове протестираха срещу военната подкрепа, която САЩ предоставят на Израел, а Ливан критикува изказване на президента Джо Байдън пред Общото събрание на ООН.
Ройтерс съобщи и че рано тази сутрин Израел за първи път е атакувал крайбрежния град Джия, разположен на 75 км северно от израелско-ливанската граница.
Ливанци, бягащи от израелските бомбардировки седят на сирийско-ливанския граничен пункт "Джадайдет Ябус"
Снимка: AP/БТАОколо 27 000 от разселените хора от Ливан са потърсили убежище в спешни приюти в южната част на страната и в долината Бекаа в Източен Ливан, заяви Насер Джасин, изпълняващ длъжността министър на околната среда.
Наложило се е над 250 училища бързо превърнати в убежища. Около 20 000 души са получили основни помощи, като хигиенни принадлежности и храна. В приютите не достигат матраци.
Международната неправителствена организация "Лекари без граници" съобщи, че нейни екипи раздават матраци и хигиенни материали в спешните приюти из цялата страна. За разселените хора има и центрове за телефонно консултиране, които им осигуряват психологическа подкрепа.
В същото време демонстранти излязоха по улиците на някои американски градове, за да протестират срещу военната подкрепа, която САЩ предоставят на Израел на фона на нарастващия риск от избухването на пълномащабен конфликт в Близкия изток, предаде агенцията.
Активистите поискаха да бъде наложено оръжейно ембарго срещу Израел.
На площад "Хералд" в Ню Йорк се събраха десетки демонстранти, които скандираха лозунги като "долу ръцете от Близкия изток", "свободна Палестина" и "Байдън, Харис, Тръмп и Биби - никой от тях не е добре дошъл в нашия град".
Снимки от протестите ВИЖТЕ ТУК >>>
До Белия дом във Вашингтон също имаше протест с подобни лозунги и плакати. "Ударите на Израел по Ливан и продължаващата обсада и геноцид в Газа са възможни благодарение на огромното количество бомби, ракети и военни самолети, предоставени от правителството на САЩ", се казва в изявление на коалицията от пацифистки организации, организирали протестите.
Днес са планирани демонстрации и в други градове като Сан Франциско, Сиатъл, Сан Антонио и Финикс.
Участници в протест срещу войната в Газа и Ливан пред сградата на Федералната служба в Лос Анджелис
Американският президент Джо Байдън заяви през май, че подкрепата страната му за Израел е "желязна", като същевременно призова за незабавно прекратяване на огъня. "Това, което се случва в Газа, не е геноцид", заяви Байдън в Белия дом на събитие, посветено на Месеца на еврейско-американското наследство.
Ливанският външен министър Абдала Бу Хабиб пък изрази разочарование от изказването на американския президент пред Общото събрание на ООН относно ескалацията на кризата между Израел и Ливан, но отбеляза, че все още се надява САЩ да се намесят и да помогнат.
В речта си Байдън се опита да успокои напрежението, като посочи, че една пълномащабна война не би била в ничий интерес. Той допълни, че все още е възможно дипломатическо решение на кризата.
"Не беше силно. Не беше обещаващо и няма да реши този проблем", заяви Хабиб по повод думите на американския президент. "Все още имам надежда. САЩ са единствената страна, която наистина може да промени ситуацията в Близкия изток и ... Ливан", допълни външният министър по време на участието си във форум, организиран от Фондацията за международен мир "Карнеги".
Говорителят на израелската армия Даниел Хагари, заяви от своя страна вчера, че Израел се стреми военната му кампания срещу "Хизбула" да приключи във възможно най-кратък срок, но също така е подготвен и за по-продължителни сражения.
Той показа и видео, на което се вижда удар по къща, в която са скрити ракетни установки, както и на поразяване на сграда, последвано от вторични експлозии.
"Ще продължим да показваме какво прави групировката "Хизбула" през последните 20 г. в рамките на мащабен проект за трансформирането на хиляди цивилни жилища в Южен Ливан, а и не само в Южен Ливан, в терористични бази", посочи Хагари.
Словения, която този месец председателства Съвета за сигурност на ООН, съобщи, че органът ще заседава във връзка с ескалацията на боевете между "Хизбула" и Израел. Консултациите ще започнат днес в 18:00 ч. нюйоркско време (01:00 ч. българско време).
По данни на министерство на здравеопазването в Газа от началото на войната на 7 октомври израелската армия е убила над 41 000 души в палестинския анклав, а цялото 2,3-милионно население е разселено, отбелязва Ройтерс. Ивицата Газа е засегната и от масов недостиг на храна.
Израелската армия предприе офанзивата си в анклава след кървавата атака на палестинската групировка "Хамас" срещу Южен Израел от 7 октомври, при която по данни на израелските власти бяха убити близо 1200 души, а около 250 бяха взети за заложници.
Малко по-рано ливанският здравен министър на Фирас Абиад заяви, че броят на убитите при ударите, които Израел нанесе по Ливан в понеделник, е достигнал 569. Сред тях има 50 деца и 94 жени. Над 1800 са били ранени.