Правителството на Нидерландия ще предложи кралството се съгласи с присъединяването на България към Шенген и по суша. Новината беше потвърдена от премиера Димитър Главчев, а впоследствие и от Страната на лалетата.

Кабинетът е предал предложението си на парламента на страната, както изисква националното законодателство. Депутатите могат да подложат въпроса на гласуване, но дори да кажат "не", правителството има правото да не се съобрази с вота. Другата възможност е изобщо да няма дискусия, допълва БНР. 

Нидерландският парламент трябва да обсъди темата в началото на идната седмица. На този етап очакванията са да няма несъгласие с позицията на правителството. Това ще означава, че ще падне и последната пречка пред присъединяването ни към Шенген по суша.

На предстоящия Съвет по правосъдие и вътрешни работи нидерландското правителство може да даде съгласието си за финализиране на поетапното присъединяване на Румъния и България към Шенген. Това се казва в позиция на правителството на Нидерландия, представена в парламента по повод предстоящия Съвет, насрочен за 12 и 13 декември. Отбелязва се, че Румъния и България са изпълнили поставените изисквания, като същевременно са направили и допълнителни подобрения в областта на граничния контрол.

Нидерландското правителство е изразило съгласие за присъединяването на България към Шенген, каза и служебният премиер Димитър Главчев в началото на днешното заседание на кабинета. "Току-що ми се обади колегата от Нидерландия и каза, че нидерландското правителство е изразило съгласие за присъединяването на България към Шенген. Оттам нататък следва процедура в техния парламент. Дори парламентът да не се съгласи, което не се очаква, правителството там може да не се съобрази. Стъпка по стъпка се приближаваме към датата 12 декември", каза той.

Той припомни, че е направил посещение на три гранични- пропускателни пункта - "Кулата", "Дунав мост 1" и Дунав мост 2", за да бъде обсъдена реорганизацията, която трябва да се направи по границите с Румъния и Гърция. "При евентуалното ни приемане инфраструктурата да бъде съобразена с новите обстоятелства", подчерта Димитър Главчев.

Създаден е и оперативен щаб с двама съпредседатели - служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков и служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, припомни министър-председателят.

"Смятаме, че ще имаме готовност на 1 януари за новия начин на преминаване. На българо-румънската граница ще се запази контрол, но не във вида, в който е сега. Шест месеца същият вид контрол ще има на румънско-унгарска граница, така че това въобще не е насочено към България. Идеята е да се следи за сигурността, както за страните, включени в този формат на контрол, така и за целия Европейски съюз. Сигурността също е важна, освен всичките ползи", каза Главчев.

Той се позова на изчисления на Българската академия на науките, според които ползите от присъединяването на страната ни ще възлизат на около 1,6 млрд. лв. на година във всички области.

Окончателното решение трябва да бъде взето на 12 декември в Брюксел на Съвет "Правосъдие и вътрешни работи".

След Австрия

Предпоследната крачка към свободното пътуване и по суша за българите бе направена на 22 ноември в унгарската столица Будапеща. Там бе проведена ключовата среща на министрите на вътрешните работи на България, Румъния и Австрия. Унгария е ротационен председател на Съвета на Европейския съюз, а Австрия е страната, която до момента възпрепятства сухопътното ни присъединяване.

Виктор Орбан пък коментира, че Румъния, България, Унгария и Австрия са се договорили "да работят неуморно" за това от 1 януари 2025 г. двете балкански държави да се присъединят към Шенгенското пространство и със сухопътните граници.

Малко по-късно четирите страни излязоха с обща декларация, която бе публикувана в официалния профил на унгарското председателство на ЕС в социалната платформа "Екс". В заключението й се посочва, че страните са се споразумели до края на тази година да започнат необходимите стъпки за приемането на официалното решение на Съвета на ЕС за определянето на дата за отмяната на проверките по вътрешните граници в ЕС с България и Румъния и по границата между двете страни.

Австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер призна в Будапеща, че България и Румъния допринасят съществено за сигурността на Шенгенското пространство и не са допуснали промени в средата за сигурност след отпадането на контрола по въздушните и морските граници.

В края на миналия месец и посланиците на страните от ЕС дадоха днес предварително одобрение за отпадането на проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния от 1 януари догодина.